Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Toplum mühendisliği

Türkçede önüne gelenin bir hikmetmiş gibi kullandığı maymuncuk cümleler vardır. Bu maymuncuk cümlelere sarılanlar bunların kendilerine karşı kullanılabilecek tuzaklar olabileceklerini bir türlü akıllarına getir(e)mezler.

Bu palavra cümlelerin en palavralarından biri de “Toplum Mühendisliği”dir.

Birini toplum mühendisliği yapmakla suçladınız mı akan sular durur.

Aslına bakarsanız toplum mühendisliği suçlaması düşünceyi açıklama özgürlüğünü sınırlamayı amaçlar ve genellikle sol’a karşı, tek parti CHP’sine karşı kullanılır.

Oysa herkes ve bütün kurumlar toplum mühendisliği yapar, yapmaktadır.

***

“Hortumları kesilen çevreler hükümete karşı düğmeye bastı,” diyerek partilileri kenetlenmeye çağıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün de siyaset mühendislerine göndermede bulundu. ‘Hastalık’ olarak nitelediği siyaset mühendisliğinin Türkiye’de zeminini kaybettiğini belirten Erdoğan, ‘Eskiden olduğu gibi, mühendisçe hesaplarla siyaseti kötürümleştirmek, dar grup çıkarları etrafında tanzim etmek mümkün değildir. Çünkü artık siyasetin sahibi toplumdur.” (Zaman, 17 Mart 2005) diyor.

***

Başbakan R.T.Erdoğan konuşmasında “Toplum Mühendisliği” deyimini kullanmıyor. “Siyaset Mühendisliği”nikullanıyor.

Ama Zaman gazetesiBaşbakan’ın onu imâ ettiğini düşünerek “Toplum Mühendisliği” deyimini kullanıyor.

Doğrusunu isterseniz Başbakan’ın kendisi de “Çünkü artık siyasetin sahibi toplumdur” derken, halkı pohpohlayarak toplum mühendisliği yapmaktadır.

Çünkü Türkiye’de siyasetin sahibi kesinlikle halk değildir!

***

Örneğin, geçmişte, Köy Enstitüleri’ni açan CHP, daha sonra sağ muhalefet ve iktidarlar tarafından toplum mühendisliği yapmakla, çocukları ve gençleri belli bir ideolojiye göre biçimlendirmekle suçlanmıştır.

Ama bu suçlamayı yapanlar İmam-Hatip okullarının da toplum mühendisliğinin en katı biçimiyle uygulandığı okullar olduğunu akıllarına getirmemişlerdir.

Aslına bakarsanız, anaokullarından üniversitelere kadar, dünyanın her yerinde, toplum mühendisliği yapılır.

ABD’de, Almanya’da, Fransa’da, Belçika’da toplumun genel eğilimlerine ters düşen eğitim ve öğretim yapılabilir mi?

Kuşkusuz yapılamaz!

***

Dünyanın bütün ülkelerinde bütün aileler, bütün ana-babalar toplum mühendisliği yaparlar; çocuklarını kendi dinlerine, kendi inançlarına, kendi beğenilerine göre yetiştirmek isterler, yetiştirirler.

Ama aynı aileler, aynı ana-babalar kendi çocukları üzerinde toplumun ve devletin de hakları olduğunu kabul etmezler, kabul etmek istemezler.

***

Anayasalar, yasalar, yönetmelikler, tüzükler toplum mühendisliği yaparlar.

Siyasal partiler ve dernekler toplum mühendisliği yaparlar.

Dinler, tarikatlar toplum mühendisliği yaparlar.

Herkes toplum mühendisliği yapmak ister. Amaç budur.

Başbakan da toplum mühendisliği yapıyor, ama başkalarının aynı şeyi yapmasını istemiyor. Tek olmak istiyor!

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI