Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Toplum gönüllülerinden gençlere çağrı

  Hürriyet Haber
  12 Kasım 2009 - 16:37Son Güncelleme : 12 Kasım 2009 - 16:37

  Altı sanatçı Toplum Gönüllüleri Vakfı yararına yaptıkları özel kart tasarımıyla mesaj vermeyi hedefliyor.

  Ayşe Birsel, Bahar Korçan, Behiç Ak, Ela Cindoruk, Günnur Özsoy ve Piyale Madra’nın oluşturduğu altı sanatçı Toplum Gönüllüleri için TOG Hediye Sertifikaları adıyla çok özel bir hediye kartı serisi tasarladılar. Toplum gönüllüsü ruhunu zenginleştirmeyi amaçlayan TOG Hediye kartları yılbaşı, bayram, doğum günü, yıl dönümleri gibi kişileri birbirine yakınlaştıran önemli günlerde kişiler ve kurumlar sevdiklerine, müşterilerine ve paydaşlarına gönderebilecekler.

  Türkiye’de alanlarında isim yapmış altı sanatçı Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın (TOG) çalışmalarına destek olmak amacıyla ‘İçlerinden Geçenleri’ çizgiye ve resme dönüştürdüler. Ayşe Birsel, Bahar Korçan, Behiç Ak, Ela Cindoruk, Günnur Özsoy ve Piyale Madra’nın oluşturduğu altı sanatçı Toplum Gönüllüleri için TOG Hediye Sertifikaları adıyla çok özel bir hediye kartı serisi tasarladılar. Toplum gönüllüsü ruhunu zenginleştirmeyi amaçlayan TOG Hediye kartları yılbaşı, bayram, doğum günü, yıl dönümleri gibi kişileri birbirine yakınlaştıran önemli günlerde kişiler ve kurumlar sevdiklerine, müşterilerine ve paydaşlarına gönderebilecekler.

  Toplumsal duyarlılığı olan ve gençlerin güçlendirilmesine önem veren sanatçılar arasında yer alan Ayşe Birsel, Bahar Korçan, Behiç Ak, Ela Cindoruk, Günnur Özsoy ve Piyale Madra tarafından geliştirilen özel tasarımlar, dün akşam Jeffi Medina ve Medina Turgul DDB ekibinin ev sahipliğinde Kasımpaşa Tuzambarı’nda düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı.

  Ortak temalar

  Sanatçıların katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtılan sanatsal hediye sertifikalarından elde edilecek gelirin, Toplum Gönüllüsü gençlerin toplum hizmeti sağladığı sosyal sorumluluk projelerinde kullanılacağı bildirildi. Her bir sanatçı tasarladığı çalışmada gönüllükle ilgili özel bir mesajı da sözle ya da çizgiyle kağıda aktardı. Çizimlerin üzerinde, Ayşe Birsel’in “dünyayı dolaş insanlığı tanı”, Ela Cindoruk’un “kendin ol” mesajı yazıyla aktarılırken, Behiç Ak’ın ötekine karşı duyulan yersiz korkuları hicvettiği karikatürüyle verdiği mesajlar yer alıyor. Eserlerin teması genellikle hem kendi kişiliğine sahip olmak hem de başkalarına saygı duymayı ve kişinin başkalarına da kendisi kadar değer vermesini öne çıkarıyor.

  Paralel Tasarım İletişim ve Yayıncılık Ekibi tarafından yaratılan ve yönetilen projenin sanat danışmanlığını ise yine sanatçı ve grafik tasarımcısı Yılmaz Aysan yaptı.

  Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil, toplantıda yaptığı konuşmada "Ülkemizin önde gelen sanatçı ve tasarımcıları, her yıl ülke genelinde yüzlerce toplum hizmeti yapan binlerce Toplum Gönüllüsü gencin projelerinin yaygınlaşmasını desteklemek amacıyla 'İçimden Geçenler' projesi kapsamında çok özel bir çalışma yaptıklar” dedi. Betil,özel günlerin kutlamasına yönelik olarak üretilen eserlerden oluşan projeye destek verilmesi için de çağrıda bulundu.

  100 bin TL gelir bekleniyor

  Toplum Gönüllüleri Vakfı İletişim Sorumlusu Burcu Haylaz, TOG’un destekçilerinin yüzde 85’inin kurumsal, yüzde 15’inin ise bireysel destekçilerden oluştuğunu belirterek, “Bu proje ile tek tek bireylerin de Toplum Gönüllülerine çok rahatlıkla destek yapabilecekleri bir olanak yaratmış oluyoruz. Amacımız yüzde 15’lik bireysel destek oranını daha yukarılara taşımak” dedi. Burcu Haylaz, projede yer alan hediye kartlarının yaklaşan Kurban Bayramı ve Yılbaşı döneminde yaygın bir şekilde satın alınarak gönderileceğini umduklarını belirterek, “İlk etapta projeden 100 bin TL bir gelir bekliyoruz. Proje yeni sanatçıların katılmasıyla daha da önemlisi gençlere de açılarak daha da gelişecek” diye konuştu.

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı