ANTALYA HABERLERİ

Toplu Taşıma Araçları, Taksiler Ve Servislere Uyuşturucu Testi Zorunluluğu Geliyor

IHA
15.10.2015 - 15:09Son Güncelleme :

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI SÜRÜCÜLERİ, UYUŞTURUCU TESTİNDEN GEÇİRİLECEK

IHA

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek uygulama ile Antalya’da uyuşturucu testinden geçemeyen sürücüler, toplu taşıma aracı, ticari taksi ve servis aracı kullanamayacak. Testlerin güvenliği açısından, Servisçiler Odası, Otobüsçüler Odası, Şoförler Odası ile Uncalı Meydan Hastanesi arasında protokol imzalandı.
Toplu taşıma hizmet kalitesini ve yolcu güvenliğini arttırmaya yönelik çalışmalara aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışan yaklaşık bin 500 şoföre, ticari taksi ve servis şoförlerine “Uyuşturucu Testi” zorunluluğu getirdi. Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliği düzenlemeleri çerçevesinde başlatılan çalışma ile uyuşturucu kullanımının tespiti için idrar testi ve 12 farklı ilaç testi yapılıyor. Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü denetiminde yürütülen çalışmaya Servisçiler Odası, Otobüsçüler Odası, Şoförler Odası gibi meslek odaları da destek veriyor.
UYUŞTURUCU KULLANAN ŞOFÖRE MEN CEZASI
Sonuçların güvenilirliği açısından testlerin tek bir merkezde güvenlik görevlileri nezaretinde alınmasına karar verildi. Bunun için, Servisçiler Odası, Otobüsçüler Odası, Şoförler Odası ile Uncalı Meydan Hastanesi arasında protokol imzalandı. Protokol çerçevesinde Uncalı Meydan Hastanesi’nde güvenlik görevlileri eşliğinde yapılacak testler kabul edilecek. Şoförler hastaneye sadece testte kullanılan ilaçların ücretini ödeyecek. Test sonuçlarına göre uyuşturucu kullandığı tespit edilen şoförler, Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliği gereği Sürücü Kartı iptal edilerek, araç şoförlüğünden men edilecek.
SIRADA TAKSİ VE SERVİS SÜRÜCÜLERİ EKLENDİ
Konuyla ilgili bilgi veren Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Hülya Atalay, Antalyalıların güvenli yolculuk yapabilmesi için, Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliği’nde yeni düzenlemeler yaptıklarını söyledi. Atalay bu kapsamda, araç şoförleri için uyuşturucu madde kullanımına yönelik idrar bazlı inceleme testleri yaptırma zorunluluğu getirdiklerini kaydetti. Toplu taşıma araç şoförleri için başlatılan çalışmanın kapsamının genişletildiğini ifade eden Atalay, UKOME Genel Kurul Kararı gereğince ticari taksi ve servis aracı şoförleri için de uyuşturucu testi zorunluluğu getirildiği kaydetti.
HEDEF GÜVENLİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TOPLU ULAŞIM
Amaçlarının toplu taşımada hizmet kalitesini arttırmak, sürdürülebilir ve güvenli ulaşım hizmeti sağlamak olduğunu ifade eden Hülya Atalay, daha önce de toplu ulaşım esnafına yönelik zorunlu eğitim programı başlattıklarını hatırlattı. Atalay, “Gerek, Toplu Ulaşım Sürücü Eğitim ve Meslek Edindirme Kursu, gerekse uyuşturucu testi uygulaması ile ulaşım sektörüne eğitimli ve güvenilir araç sürücüsü kazandırmak istiyoruz. Son dönemde ülkemiz genelinde toplu taşıma araçlarında yaşanan olumsuz gelişmeler karşısında şoförlerimizin kaybedilen itibarlarını yeniden sağlamak için çalışıyoruz” diye konuştu.
Vatandaşlar, ulaşım konusundaki her türlü şikayet, talep ve öneriler için; Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı (0242) 606 07 07 nolu İletişim ve İzleme Merkezi’ne ulaşabilir ve Büyükşehir’in sosyal medya hesaplarına bildirimlerini iletebilir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Toplu Taşıma Araçları, Taksiler Ve Servislere Uyuşturucu Testi Zorunluluğu Geliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ekim 2015 tarihinde saat 15 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Toplu Taşıma Araçları, Taksiler Ve Servislere Uyuşturucu Testi Zorunluluğu Geliyor haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı