Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Toplu kuş ölümleri korkuttu

  Halit YILMAZ/BOĞAZLIYAN (Yozgat), (DHA)
  28 Ekim 2008 - 16:33Son Güncelleme : 28 Ekim 2008 - 16:33

  YOZGAT’ın Boğazlıyan İlçesi'nde, son bir haftada meydana gelen toplu kuş ölümleri üzerine, ilçe sakinleri kuş gribi endişesiyle İlçe Tarım Müdürlüğü’ne başvurdu.

  Konuyla ilgili inceleme başlatılırken, toplu kuş ölümlerinin zirai mücadelede kullanılan ilaçlardan kaynaklandığının tahmin edildiği bildirildi.

  İsmet İnönü Mahallesi, Güneykent Sitesi bölgesinde son bir haftada meydana gelen toplu kuş ölümleri, ilçe sakinlerini korkuttu. İlçe sakinleri kuş gribi şüphesiyle İlçe Tarım Müdürlüğü'ne başvurdu. Ölü kuşları toplayan ekipler, ölüm nedeninin belirlenmesi için Ankara Etlik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı’na numune gönderdi. Ölü kuşlar, bir çukurda yakıldıktan sonra kuş gribi endişesiyle üzerlerine kireç dökülerek gömüldü.

  Boğazlıyan İlçe Tarım Müdürü İmran Garip, doğal yaşamda bu tür ölümlerin normal olduğunu belirterek, yapılan ilk incelemede kuş gribi olmadığının anlaşıldığını söyledi. Garip, “Ölümlerin, tarlalara zirai mücadele için atılan ilaçlardan kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Bölge halkı paniğe kapılmasın” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı