Toplu görüşmelerin 4'üncü turu başladı

ANKA
24.08.2006 - 15:22 | Son Güncelleme: 24.08.2006 - 15:44

Hükümetle memur sendikaları arasında memurların 2007 yılına ilişkin mali ve sosyal haklarına yönelik olarak yürütülen toplu görüşmelerin dördüncü turu başladı.

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu toplantıdan önce yaptıkları açıklamalarda kamu çalışanlarının maaşlarına yapılacak zamla ilgili kararın Bakanlar Kuruluna bırakılmasını eleştirdiler.

Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in memurların 2007 yılına ilişkin mali ve sosyal haklarının Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğini açıklamasını üzüntüyle karşıladıklarını belirtti. Akyıldız, hükümetin görüşmüş olmak için masaya gelmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Samimiyet bekliyoruz. Mutabakat zaptı imzalanmadan masadan kalmayacağız. Kamu çalışanları masanın ciddiye alınmasını istemektedir" diye konuştu.

Siyasi iradenin bir yıl boyunca net bir çalışma yapmadan masaya geldiğinin ortaya çıktığını ifade eden Akyıldız, yüzde 4'lük zam önerisine karşı tepkilerinin sert olduğunu hatırlattı. Akyıldız, bu tutumlarının 26 Ağustos Cumartesi günü Sıhhiye'de yapılacak olan mitingle siyesi iradeye hissettirmeye çalışacaklarının belirtti.

"BÜTÇE DENGELERİNİ BOZMAK İSTİYORUZ"

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul gerek ek zam tartışmaları gerekse mutabakata varılamayan konularla ilgili olarak, toplu görüşmelerin ilk üç oturumundan hiç bir sonuç çıkmadığını bildirdi. Tombul, hükümete görüşme masasının memurların sorunlarına ilişkin somut çözüm önerileriyle gelme çağrısında bulundu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, yüzde 4'lük zam önerisini kabul etmeyeceklerini yeniledi. Aksu, zam konusunun Bakanlar Kurulu sonrasına kalacağını belirterek, bunun her yıl yaşanan bir gelenek oluğunu söyledi. IMF yetkililerinden memurların sorunlarını görüşmek için randevu talebinde bulunduklarını açıklayan Aksu, 27 Ağustos Pazar günü Sıhhiye'de tüm illerden gelen memurlarla kitlesel bir basın açıklaması yapacaklarını bildirdi.

Ayrıca, bugün Kızılay'da toplanan binlerce kamu çalışana toplu görüşmelere katılacak olan KESK heyetini uğurlamak için Başbakanlık binasının önüne kadar yürüdüler.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı