Gündem Haberleri

  Toplantı var, çıplak gelin

  Çeviri: Merve YENAL
  03.10.2003 - 19:53 | Son Güncelleme:

  Soğuk iklimi ve uzun kışları ile ünlü Finlandiya'da önemli iş toplantıları 'sıcağı sıcağına' saunada gerçekleşiyor. Kadın ve erkeklerin farklı bölümlerde oturduğu saunalara çırılçıplak giriliyor. Finliler, bu durumu 'çok doğal' karşılasa da Nokia gibi küresel şirketlerin 'yabancı müşterileri' sauna toplantılarına henüz alışabilmiş değil.

  Finlandiya'da işler 'sıcağı sıcağına' hallediliyor. Her gün takım elbise içinde tüm ciddiyeti ile görmeye alıştığınız patronunuzun çırılçıplak bir halde yanı başınızda beliriverdiğini düşünün. Size tüm samimiyeti ile el salladıktan sonra yanınızdan geçip gidiyor. Böyle bir durumda olsanız ne yapardınız? Siz de ona el mi sallardınız yoksa tüm ciddiyetinizle selam mı verirdiniz? Peki ne tarafa doğru bakardınız?

  Şimdi de şunu hayal edin. Patronunuz, iş arkadaşlarınızla aradasınız. Vücudunuzdan ateş çıkıyor ve sucuk gibi terliyorsunuz. Sıcaklık arttıkça artıyor, 80 derecenin üzerinde seyrediyor. 'Herhalde bu cehennem olmalı' diye düşünenler yanılıyor. Çünkü tasvir edilen yer Finlandiya'da bir sauna.

  Fortune dergisinin haberine göre soğuk iklimi ile tanıdığımız Finlandiya'nın üst düzey yöneticileri önemli toplantılarınıÿsaunada gerçekleştiriyor. Finlandiya'nın 'iş sauna'larının namı günden güne dünyaya yayılıyor. Finlandiyalı Nokia'nın İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lauri Kivinen'e göre sauna Finlandiya'da neredeyse kutsal kabul ediliyor.

  Sauna Fince bir kelime. Zihinsel ve fiziksel anlamda yoğun bir temizlenme durumunu anlatıyor. Beş milyonluk Finlandiya'da iki milyon sauna bulunuyor. Yani, ülkede her 10 kişiye dört sauna düşüyor. Finlandiya meclisinin tam teşekküllü bir saunası var, tabii ki cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın da... Nokia ise tam anlamıyla bir 'sauna kompleksine' sahip.

  GOLF YOK SAUNA VAR

  Dondurucu soğukta golf oynamanın pek mümkün olmadığı Finlandiya’da sauna 'iş anlaşmalarının yapıldığı ve sorunların çözüldüğü' bir yer olarak ün salmış. Saunanın ülkenin tarihi geçmişinde de önemli bir yeri var. Örneğin, soğuk savaş zamanında Sovyetler Birliği'nin batı sınırında bağımsız bir ülke olarak bir tek Finlandiya kalmış. Bu dönemde Finlandiya Cumhurbaşkanı Urho Kekkonen Sovyet askerlerini bir tek 'kuş sütünün' eksik olduğu sauna partilerinde eğlendirirmiş. Bu partiler artık efsane olmuş. Ama sauna kültürü şimdi farklı bir seviyeye ulaşmış.

  Sauna, Finlandiya'da çok sevilmekle birlikte zaman zaman eleştiri oklarının hedefi oluyor. 90'larda Finlandiya'da bilgi teknolojileri alanında yaşanan patlama ve Nokia'nın dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi haline gelmesi birçok yabancı ziyaretçiyi ülkeye çekmiş. Misafirler 'çıplaklık' ve 'müşteri' kelimelerini bir arada düşünmekten hoşlanmayınca işler zorlaşmaya başlamış.

  Nokia'nın sözcüsü Paivyt Raisanen tüm dünyadan müşterilerinin olduğunu belirterek, ‘‘Her ne kadar egzotik görünse de onları bu sauna deneyimini yaşamaya zorlamanın bir anlamı yok‘‘ şeklinde konuşuyor.

  Peki saunada mutlaka çıplak olmak zorunda mısınız? Finlandiya'nın New York Konsolos Yardımcısı Jari Sinkari'ye göre bu sorunun cevabı 'kesinlikle evet': ‘‘Sauna baştan sona rahatlayacağınız bir yer. Mayonuzu giyerseniz tam anlamıyla rahatlayamazsınız. Çünkü kendinizi bir şekilde yapış yapış terli hissedersiniz. Bu 'doğal' bir ter olmaz.‘‘ Finlandiya’yı ziyaret edenler Finlilerin bu konuda asla taviz vermediklerini onaylıyor.

  CİNSİYET AYRIMCILIĞI

  Problemler bununla da bitmiyor. Finlandiya'nın saunalarında kadınlar ve erkekler ayrı bölmelere giriyor. İşlerin bir çoğunun saunalarda yürütüldüğü ve Finlandiya'nın işgücünün hemen hemen yarısının kadınlardan oluştuğu düşünülürse problem açık ve net bir şekilde ortaya çıkıyor. Ülkenin ikinci büyük kağıt şirketi Stora Enso 2002 yılı kurumsal raporunda, saunanın kadınların başarı merdivenlerini tırmanmasını engellediğini savunmuş. Şirketteki bir kadın yönetici duygularını 'saunanın kapısı kapalı' diyerek dile getiriyor.

  Nokia çareyi 'kurumsal' saunalarını yalnızca 'küçük çaptaki şirket içi uygulamalar' için kullanmakta bulmuş. Çünkü Finliler için saunanın sıcak tahtaları üzerinde çırılçıplak gezinmek, diş fırçalamak kadar normal.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı