Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  "Toplama bilgisayar"lara ilgi artıyor

  A.A.
  24.05.2010 - 11:46 | Son Güncelleme: 24.05.2010 - 07:11

  İstenilen yazılım ve donanım ürünleri kullanılarak birleştirilmesi nedeniyle “terzi usulü” olarak adlandırılan toplama masaüstü bilgisayarlara ilginin artığı bildirildi. İşlemci hızı, harddisk kapasitesi, RAM, ekran kartı, ana kart, monitör gibi gibi seçeneklere göre toplanan bilgisayarların müşterinin çalıştığı sektör veya alana göre yüksek performans gösterdiği belirtildi.

  Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan, yaptığı açıklamada, teknoloji perakendeciliğinin Türkiye'de büyüyen sektörlerden biri olduğunu söyledi.
  Türkiye'de 4'ü yerli 8 oyuncunun rekabet ettiğini belirten Vatan, “Bugün dünyadaki 4 büyük oyuncunun aynı anda bulunduğu ülkelerden biri de Türkiye. Bunu kaldıracak pazar var ve her geçen gün büyüyor” dedi.

  Kendilerinin de açtıkları her yeni mağaza ile sektörde büyüdüklerine işaret eden Vatan, şöyle konuştu: “Krizin yaşandığı 2008'in sonlarında iki mağaza açmıştık. 2009'da kriz devam ederken bu mağazalar bile kar etti. Krizde bile iş yapıp mağaza sayımızı artırdık. Eleman çıkarmayıp zam yaptık. Son olarak Mersin'de 24'üncü mağazamızı açtık. Önümüzdeki günlerde bu açılışlar sürecek. Yer buldukça mağaza açmaya devam edeceğiz. Bunları yaparken en büyük sıkıntıyı yönetici kadrosu oluşturmakta yaşıyoruz. Çünkü, kadromuzu kendi içimizden çıkarıyoruz. Şu andaki yöneticilerin yüzde 99'u sıfırdan bu işe başlayan kimi şoför, kimi satış temsilcisi kişilerden oluşuyor. Bunları şef ve müdür yapıyoruz. Sektörde her ne kadar fiyat odaklı gibi görünse de aslında hizmetle ilgili ağırlığımız var. Bunlar başarılı büyümemizdeki önemli etkenler arasında yer alıyor.”

  Mağaza sayılarını artırırken franchising sistemini benimsemediklerini vurgulayan Vatan, bu konuda parası olup da bu sisteme dahil olmak isteyen yatırımcıları da uyardı.

  Bu sistemde kar marjının düşük olduğunu, dolayısıyla franchising verilen bayilere de kardan pay verilmesiyle para kazanmanın mümkün olmayacağını savunan Vatan, “Bugünlerde bir iki firma franchising vermeye başladı. Kendileri zarar ederken franchising nasıl para kazandıracak bilmiyoruz. Burada bir çelişki var. İnsanların paraları var ve iş yapmak istiyorlar. Büyüyen teknoloji perakendeciliği de cazip görünüyor. Ancak franchising veren firma para kazamazken bu işe girenlerin para kazanması mümkün değil. Bu sektörde doğru olmadığını düşündüğümüz bu sisteme girmeyeceğiz.”

  TOPLAMA BİLGİSAYARLARA İLGİ ARTIYOR

  Vatan, özellikle masa üstü bilgisayarlarda ihtiyaca göre cevap verebilen toplama bilgisayarlara olan talebin arttığını söyledi.

  Bu konuda müşteriye kaliteli ve ihtiyacına en uygun bilgisayarı hazırlayabilmek için perakende mağazalarında OEM reyonu ile hizmet vermeye başladıklarını anlatan Vatan, şunları kaydetti: “Hazır satılan bilgisayarlarda her özellik müşteriye hitap etmeyebiliyor. Biz işlemci hızı, harddisk kapasitesi, RAM, ekran kartı, ana kart, monitör gibi gibi müşterinin çalıştığı sektör veya alana göre bilgisayarlar hazırlıyoruz. Mesela bir mimar grafik kartı iyi olmasını talep ediyor. Aynı anda birden çok işlem yapan kişi hızının, çok belge ve doküman depolamak zorunda kalan kişi harddisk kapasitesinin yüksek olmasını isteyebiliyor. Müşterinin aynı terzide giysi diktirirken istediği özellikleri belirttiği gibi istediği marka, hız ve model ürünleri tabiri caizse 'terzi usulü' gözününü önünde birleştirerek yarım saat içinde teslim ediyoruz. Böylelikle müşteri güvenle istediği özelliğe sahip bilgisayarı alıp mağazamızdan gönül rahatlığıyla ayrılıyor.”

  Toplumda “toplama bilgisayar ucuz olur” diye bir yanılgı olduğunun altını çizen Vatan, “Aksine kapasitesi, hızı, performansı daha iyi olacağı için bu tür bilgisayarlar daha pahalıya mal oluyor” diye konuştu.

  SATIŞLARIN YÜZDE 5'İ SANAL MAĞAZADAN

  İnternette satışın önemine de değinen Vatan, geçen yıl ağustos ayından internette satışa ağırlık verdiklerini belirterek, “Sanal satışta yaklaşık 20 kat büyüdük. Çünkü internette tüm Türkiye'ye hitap ediyorsunuz ve Vatan Bilgisayar'ın güvenilirliği var. Toplam satışların yüzde 5'ine yakının sanal markette gerçekleştiriyoruz. Ama bir süre en iyi mağazamızın, Topkapı mağazamızdan sonra internet olacağını düşünüyorum” dedi.

  “NOTEBOOK'LA STATÜ SEMBOLÜ HALİNE GELİYOR”

  Vatan, müşteriye en iyi hizmeti verebilmek için satış sonrası hizmetin yanı sıra risk taşıyan ürünleri satmadan önce kendilerinin denediğini söyledi.

  Teknolojinin gelişmesi ve kablosuz internetin yaygınlaşmasıyla notebook'ların satışlarının arttığına dikkati çeken Vatan, “Eskiden belirli yerlerde kullanılan notebook'lar şimdi sokak, cadde, kafe gibi her yerde yaygınlaşmaya başladı. Eskiden cep telefonu ile hava atılıyordu. Bu artık notebook ile yapılmaya başlandı. Notebook artık bir statü sembolü haline gelmeye başladı” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı