Topkapı Sarayı'na 700. yıl makyajı

Hürriyet Haber
23 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mart 1999 - 00:01

Topkapı Sarayı Müzesi Hazine Dairesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunun 700'üncü yıldönümünde dünya standartlarında yenileniyor. Gilan Mücevher Ticaret A.Ş. sporsorluğunda Kültür Bakanlığı tarafından gerçekleşecek yenileme çalışmalarının 600 bin dolara (Yaklaşık 219 milyar lira) mal olacağı belirtildi.

Hazine Dairesi'nin vitrinleri, aydınlatması, nem kontrol sistemleri ve sergileme projesinin tamamının yenileceği çalışma önümüzdeki yıl başlayıp, 2003 yılında bitecek. Gilan Mücevher ayrıca yine Topkapı Sarayı'nda bulunan sergi ve konferans salonlarını da restore ederek, Haziran 1999 tarihinde ise uluslararası konferans ve sergilere hazır hale getirecek.

Yenileme çalışmaları, bugün Kültür Bakanı İstemihan Talay ile Gilan İcra Kurulu Başkanı Muharrem Geylan'ın da katılacağı Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü'nde imzalanacak protol töreniyle start alacak. Gilan Mücevher'den yapılan açıklamada, Osmanlı İmparatorluğu'nun uzun ömrü süresince zenginleşen Hazine Dairesi'ndeki objelerin, paha biçilmez mücevher ve değerli taşların sergilendiği 4 ayrı bölümden oluşan teşhir salonlarının, çağdaş mücevhercilik anlayışına uygun tarzda yenileneceği belirtildi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı