Gündem Haberleri

  Topkapı Müzesi'ndeki eserler ABD yolcusu

  Hürriyet Haber
  17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür Bakanlığı ve ABD'deki Palace Arts Foundation'ın işbirliğiyle, Topkapı Müzesi'nde sergilenen bazı eserler, 2000-2001 yıllarında ABD'deki sanatseverlerle buluşacak.

  Kültür Bakanı İstemihan Talay, Kültür Bakanlığı sosyal tesislerindeki makamında, ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi ve Palace Arts Foundation'ın Başkanı Richard Barkley'i kabul etti. Talay, kabuldeki konuşmasında, Topkapı Sarayı'ndaki tarihi eserlerin, sergi için 2000-2001 yıllarında ABD'ye gideceğini, böyle bir girişimi gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

  ABD'de daha önce Sabancı Koleksiyonu'ndan hat sanatı örneklerinin sergilendiğini ve büyük beğeni topladığını hatırlatan Talay, bu serginin de Amerika'nın New Orleans ve San Diego kentlerinde sanatseverlerle buluşacağını bildirdi. Serginin, Türk kültür ve sanatı açısından önemli bir işlevi üstlendiğini anlatan Talay, bu serginin de Sabancı Koleksiyonu'ndaki yapıtlar kadar ilgi göreceğini umduğunu kaydetti. Sergi için 1 milyon dolarlık katkı sağladıklarını bildiren Talay, sergilenecek eserlerin kopyalarının da yapılarak ABD'de satışa sunulacağını belirtti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı