Gündem Haberleri

  Topkapı Hançeri ABD yolcusu

  Hürriyet Haber
  09.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SANAT çevrelerinin aylardır beklediği ünlü Topkapı Hançeri, gelecek hafta Türkiye'den özel güvenlikli kurye ile ABD'ye getirilecek.

  İlk kez yurt dışına çıkarılacak olan hançer, 29 Şubat akşamı Washington'da açılacak Topkapı Sarayı Hazine Dairesi'nin takı, antika sanat koleksiyonlarıyla birlikte sergilenecek.

  Ay sonunda ABD'yi ziyaret etmesi beklenen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Washington'daki Corcoran Sanat Galerisi'nde, ‘‘Altın ve Işık Sarayı: Topkapı Hazineleri’’ adıyla düzenlenen serginin açılışını yapacak. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Bill Clinton'ın açılış galasına katılmasının henüz kesinleşmediği ama 1 Mart günü Cumhurbaşkanı Demirel ile buluşmalarını takiben, birlikte sergiye gidecekleri bildirildi. Washington'un yanı sıra, San Diego ve Fort Lauderdale sanat müzelerinde de açılacak olan Topkapı Sarayı Hazine Dairesi sergisinde, 15'inci ve 19'ıncı yüzyıllarda yaşamış Osmanlı sultanlarına ait değerli eşya, takı, giysilerle, halı, Çin porselenleri ve 200'ü aşkın çeşitli malzeme bulunuyor.

  1960 yıllarda İstanbul'da çevrilen 'Topkapı' filminin konusu da olan hançer, 1747 yılında Sultan 1. Mahmud tarafından, Nadir Şah'a hediye edilmek üzere yaptırılmıştı. 28 Şubat 2001 tarihine kadar ABD'de üç kentte gezdirilecek serginin masrafları, Sikorsky Aircraft Corporation tarafından karşılanıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı