Gündem Haberleri

  Topi: Balkanlar'da barış için beraber çalışacağız

  A.A
  10.10.2011 - 20:57 | Son Güncelleme:

  Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, Türkiye ve Arnavutluk'un Balkanlar'da barışı güçlendirmek için beraber çalışacaklarını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Topi, Türkiye'nin kendileri için stratejik bir ortak olduğunu belirtti.

  Balkanlar ve daha geniş bir bölgede Türkiye ile birlikte tarihsel ve çağdaş değerlere dayanan çok güzel ilişkiler kurduklarını dile getiren Topi, 2008 yılı Kasım ayında Cumhurbaşkanı Gül'ün Arnavutluk'un NATO üyeliğini destekleyen protokole imza attığını, Arnavutluk'un bugün NATO'nun 28 üyesinden biri olduğunu ifade etti.

  Bu çerçevede Türkiye ile Afganistan'da birlikte çalıştıklarını, Arnavutluk komando birliğinin orada Türk askerleriyle görev yaptığını dille getiren Topi, tarihi ve çağdaş bağlar neticesinde iki ülkenin ihtiyaç duyulan, barış ve güvenliğin gerektiği her yerde birlikte çalışacaklarını vurguladı.
  Topi, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmelerinde ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini belirttiklerine işaret ederek, dünyada ekonomik problemler varken Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü, Arnavut iş adamlarının Türkiye'ye yatırıma devam ettiklerini bildirdi.

  Konuk cumhurbaşkanı, Türkiye ekonomisinin büyümesini desteklediklerini, bu başarının Arnavutluk kökenlilerin yaşadığı bir ülkenin başarısı olduğunu dile getirdi.Arnavutluk ve Türkiye'nin ekonomi, eğitim, sağlık ve turizm alanında ilişkilerini geliştirmesi gerektiğine değinen Topi, Arnavutluk'ta birçok Türk okulu ve hastanesi olduğuna dikkati çekerek, “Bütün bu Türk merkezleri kalite sağlıyor. Çoğalmasını istiyor ve teşvik ediyoruz. Bu okullardan vasıflı insanlar çıkacak, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunacaklardır” diye konuştu.

  Türkiye'ye, Kosova'nın tanınması konusunda verdiği özel destekten dolayı minnettar olduklarını vurguluyan Topi, Kosova'nın bugün bölgede istikrarsızlık değil istikrar sağlayan bir ülke olduğunu söyledi.

  Bamir Topi, Türkiye'nin Bosna Hersek için yaptığı çalışmalara da işaret ederek, “Türkiye ve Arnavutluk Balkanlar'da barışı güçlendirmek için beraber çalışacaklardır” dedi.

  “Gül'e minnettarım”

  Arnavutluk Cumhurbaşkanı Topi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Arnavutluk ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde büyük rol oynadığını vurgulayarak, ülkesine zor dönemlerinde destek veren ve anında yardım eden Cumhurbaşkanı Gül'e minnettar olduğunu ifade etti.
  Bamir Topi, Cumhurbaşkanı Gül'ü resmi ziyaret için Arnavutluk'a beklediğini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı