Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Topbaş'a BM'den davet

  A.A
  25.01.2011 - 10:22 | Son Güncelleme: 25.01.2011 - 10:22

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, 9 Şubatta düzenlenecek “Afet ve Risk Yönetimi” konulu panele, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Başkanı olarak konuşma yapması için davet edildi.

  Kadir Topbaş, 8 Şubatta Newyork Belediye Başkanı Michael Bloomberg, 10 Şubatta BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşecek, Newyork'taki Türk Toplumu Temsilcileri ile de bir araya gelecek.

  Topbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UCLG ve bir yerel yönetim başkanı olarak BM Genel Kurulu'nda ilk kez konuşma yapacak kişi olmasının son derece önemli olduğuna dikkati çekerek, “Bu bizim için ve UCLG için önemli bir süreç. Orada bulunmak ve kayıtlara geçmek son derece önemli” dedi.
  Yapacağı konuşmanın ana temasının afet ve risk yönetimi olacağını anlatan Topbaş, “Dünyanın birçok bölgesinde değişik afetler ve bu afetlerle ilgili riskler var. UCLG Başkanı olarak yapacağım konuşmada, bu konularla ilgili bir değerlendirme yapacağım. Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığım kentin de bir afet riski var, bunu da biliyoruz, o da bu kapsam içinde. Yerleşim alanlarının tercihi ve risk azaltıcı önlemlerle ilgili atılması gereken adımlardan da söz etmemiz gerekir” dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Ekim ayında düzenlediği toplantıda, Türkiye'deki afet ve risk yönetimi ve depremle ilgili yasal düzenlemeler konusunda kendilerinden çalışma yapmalarını istediğini belirten Topbaş, “Bu çalışmaların önemli bir bölümünü bitirdik. Bu da bizim adeta ön hazırlığımız gibi. Yaptığımız çalışmalardan bir bölümüne, BM Genel Kurulundaki konuşmamda yer vereceğim” diye konuştu.
  Kadir Topbaş, Newyork temasları kapsamında ayrıca 8 Şubatta Newyork Belediye Başkanı Michael Bloomberg, 10 Şubatta da BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşeceğini, Türk Toplumu temsilcileri ile de bir araya geleceğini kaydetti.

  “AFET VE RİSK, CİDDİ BİR KÜRESEL SORUN”

  Topbaş, “Dünyada afet ve riskler yaşanmakta. Bu konuda uluslar tedbirler almaya çalışıyor ve hükümetler birtakım eylem planları yapmakta, ama bunun birebir sıkıntısını yaşayan ve çözüm yolları içinde olan yerel yönetimlerdir” dedi.

  Kadir Topbaş, UCLG olarak da afet ve risk konusunu, ciddi bir küresel sorun olarak gördüklerini ifade etti.

  Topbaş, UCLG'nin üzerinde çalıştığı konu başlıkları arasında afet ve risklerin azaltılması, cinsiyet ayrımcılığı, doğal kaynakların tükendiği bir dünyada adil bir paylaşımın sağlanması ve müreffeh bir yaşam kalitesinin oluşturulmasında atılacak adımların yer aldığını dile getirdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı