Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Topbaş: Tahmini olarak klima olasılığı biraz fazla, ama net değil

  A.A
  18 Temmuz 2012 - 13:03Son Güncelleme : 18 Temmuz 2012 - 13:03

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Polat Towers'da çıkan yangına ilişkin, “Türkiye'de ve İstanbul'da dün ilk defa bir gökdelen yangını yaşadık ama bir başka olguyu daha yaşadık, İstanbul itfaiyesi oldukça başarılı iş çıkardı” dedi.

  Topbaş, The Marmara Oteli'nde düzenlenen “Ramadan in İstanbul-İstanbul'da Ramazan” projesinin basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

  Bir gazetecinin, dün Polat Towers'daki yangının çıkış nedeninin tespit edilip edilmediğine ilişkin sorusu üzerine, bu konuda itfaiye ekiplerinin çalışmalarını sürdüğünü belirten Topbaş, “Türkiye'de ve İstanbul'da dün ilk defa bir gökdelen yangını gördük, yaşadık ama bir başka olguyu da yaşadık, İstanbul itfaiyesi oldukça başarılı bir iş çıkardı. Yangının başlamasından sonra 3 dakikada binaya erişip müdahaleyi başardılar. Şunu ifade edebilirim ki, İstanbul itfaiyesi olarak ekipmanımız çok güçlü. New York itfaiyesiyle eşdeğer olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

  “Akıllı binalar” diye adlandırılan bu tür gökdelenlere iskan alınırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye İşleri Müdürlüğü'nün projeyi yerinde denetlediğini, binanın yangın yönetmeliğine uygun olması halinde iskan izni verdiğini anlatan Topbaş, “Zaten denetim yaptığımızda da bu bina da yönetmeliğe uygundu. Sağlıklı yapılmış bir yapıydı” dedi.

  Gökdelendeki soğutma çalışmalarının, sıcak hava nedeniyle yangının tekrar nüksetmesi olasılığına karşı sürdürüldüğünü belirten Topbaş, “Yangına klima neden olmuş olabilir. Ama açıklama yapmak için daha erken. Ekipler her katı tek tek tarıyor” diye konuştu.

  Yangının klimadan çıktığının netleşip netleşmediği yönündeki bir soruya da Topbaş, “Tahmini olarak klima olasılığı biraz daha fazla, ama net değil. Yaz aylarında sıcak bölgelerde elektrik kullanımı artmakta. Bu da kablolarda oldukça yoğun ısı oluşturuyor. Kablolarda hiç bir kesik olmaması gerekiyor. Yangının net çıkış nedeni araştırma yapıldıktan sonra ortaya çıkacak” cevabını verdi.

  Topbaş, yangının çıktığını, evi bu bölgeye çok yakın olan eski Milli Eğitim Eğitim Bakanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Çubukçu'dan telefonda konuştuğu sırada duyduğunu da söyledi.

  Ramazan'da trafikle ilgili alınacak önlemler

  Kadir Topbaş, ramazanda yaşanacak olası trafik yoğunluğuna karşı belediyenin önlem alıp almadığı sorusu üzerine, FSM Köprüsü'ndeki onarım çalışması sebebiyle geçtiğimiz günlerde trafikte sorunlar yaşandığını ve alınan tedbirler sonucu şu an biraz rahatlama olduğunu söyledi.

  Topbaş, “İftar saatlerinde trafik biraz yoğunlaşacaktır, buna karşı toplu ulaşımda ek seferlerle destek vermek istiyoruz. Trafik yoğunluğu aynı zamanda internetten, cep telefonlarından da görülebiliyor, bu da işimizi kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra deniz ulaşımının daha fazla kullanılması için iskelelere kolay ulaşım sağlanması açısından da bir dizi çalışmamız var” diye konuştu.

  Ramazanda trafikte kalan vatandaşlara iftariyelik dağıtma şeklinde bir çalışmalarının bulunup bulunmadığını soran bir gazeteciye de Topbaş, bunun trafiği aksatabileceği olasılığını göz önünde bulundurduklarını belirterek, “Vatandaş trafikte kalmış olabilir, iftara yetişeceğini düşünüp yetişemeyebilir, kan şekeri düşebilir, bunun için trafiği aksatmayacak şekilde iftariyelik dağıtımı yapmayı değerlendirebiliriz. Ayrıca mobil büfelerimiz de olacak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı