Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Topbaş: Su sorunu İstanbul’da çözülecek

  Hasan AY / İSTANBUL
  05 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ağustos 2006 - 00:47

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 5. Dünya Su Forumu’nun 2009’da İstanbul’da yapılacağını belirterek, "Bu forumun dünyamızın su problemine çözüm getireceğine inanıyorum" dedi. Başkan Topbaş, su havzalarının mutlak koruma kuşağında, KİPTAŞ ve TOKİ kanalıyla kentsel dönüşüm projeleri uygulanacağını da söyledi.

  DÜNYA Su Forumu Başkanı Loic Fouchon dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Topbaş, forumun birkaç gün ile sınırlı olmadığını, 2009’a kadar dünyanın su gündeminin İstanbul’da belirleneceğini kaydetti. Forum için Çamlıca ve İkitelli’de iki ayrı ofis hazırladıklarını belirten Başkan Topbaş, "Arzu ediyorum ki İstanbul’da dünyada su problemi çeken ülkeler için de çözümler bulunacak iyi bir forum gerçekleşsin. Bu üç yıllık çalışmamızın tüm insanlığa, dünyamıza su probleminin çözümünü getireceğine inanıyorum" diye konuştu. Türkiye’nin su ve kanalizasyon konularında çok deneyimli olduğunu belirten Loic Fouchon da, İstanbul’un ev sahipliği kararının iki hafta içinde Stockholm’de yapacakları toplantıyla kesinleşeceğini söyledi. Fouchon, "Forumun hazırlanması süresince en önemli kısımlardan biri, dünyanın çatışma yaşanan bölgelerindeki, suya erişim olmayan bölgelerindeki insanların suya erişimini nasıl sağlarız, bunu tartışmak ve bunu organize etmek olacaktır" dedi.

  Başkan Topbaş, su havzalarıyla ilgili sorunları değerlendirirken de, mutlak koruma kuşağında KİPTAŞ ve TOKİ kanalıyla kentsel dönüşüm projeleri uygulanacağını söyledi. Mutlak koruma alanlarında eski köy statüsünde yerleşimlerin olduğunu belirten Topbaş, şunları söyledi: "Daha önce belediyelerin kendi yaptıkları imar planlarını kabullenemiyoruz. Belediye başkanlarımıza, kaynaklarımızı tehdit eden bireysel fırsatları toplumsal değerlere tercih etmemelerini öneriyoruz. Burada bir çatışma var. Ama daha sonraki süreçte planlar da gelince mesele bitecek."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı