Gündem Haberleri

  Topbaş: Okul açıldığına yol çalışmalarına 2 gün ara verilecek

  İSTANBUL (DHA)
  14.09.2013 - 08:53 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, okulların açıldığı ilk 2 gün trafik sıkışıklığını önlemek amacıyla yol çalışmalarının durdurulacağını söyledi.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kağıthane’deki AKOM binasında yeni eğitim-öğretim yılıyla ilgili alınan tedbirler hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Topbaş, "Özellikle İstanbullulardan ricam, eğitim yılının getirdiği stres, özellikle ilk günlerinde dünyanın bütün kentlerinde yaşanan trafik yoğunluğunu İstanbul’da yaşamamak adına, geçmişte İstanbulluların gösterdiği hassasiyetin devam etmesi halinde yine geçmişte olduğu gibi ilk günlerde, eğitim yılı başladığı ilk hafta sıkıntısız bir kent yaşamını sağlayabiliriz" dedi.

  ÖZELLİKLE İLK 2 GÜN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI TERCİH EDİLMELİ

  2013-2014 eğitim-öğretim yılında ilk ve ortaöğretimde 2 milyon 700 bin öğrenci ile 104 bin eğitimcinin ders başı yapacağını kaydeden Topbaş, "Bizim, Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşım sistemlerinde toplu taşıma kullanılmasının ilk hafta özellikle üzerinde durmaktayız" dedi. Topbaş, ders başı yapılacak olan 16 Eylül Pazartesi günü 06.00-13.00 saatleri arasında İETT, halk otobüsleri, tramvay, metrobüs ve metroların ücretsiz olacağını aktardı. Özellikle ilk 2 gün toplu taşıma araçlarının tercih edilmesini rica ettiklerini söyleyen Topbaş, "Mümkün mertebe bireysel araçları, bu pik saatlerde tercih etmemeyi İstanbullulardan rica ediyoruz. Böylece çok rahat bir eğitim yılı başlangıcını beraberce yaşayabiliriz" diye konuştu.

  SERVİS ARAÇLARINA ÜCRETSİZ PARK

  Eğitim-öğretim yılı başlangıcıyla ilgili olarak bir çok tedbir alındığını belirten Topbaş, "İSPARK’ımız, okullar çevresindeki parklanma ücretlerini, özellikle okul servisleriyle ilgili ilk günlerde ücretsiz parklama fırsatı verecekler. Diğer taraftan, bizim Büyükşehir Belediyesi olarak toplu taşıma araçlarında eğitim yılı başlangıçlarını da dikkate alan daha yoğun bir taşımacılığı kent içerisinde yoğun bir çalışma faaliyeti içine girecekler. Emniyet teşkilatımızdan bin 559 polisin aktif olarak trafik polisimizin devrede olacağı bu süreç içerisinde vatandaşlarımızın bize vatandaşlarımızın bize sağlayacağı destekle çok daha rahat bir eğitim yılı başlamış olacak" dedi.

  Topbaş, 5 bin 792 okulda, 14 bin 591servis aracının, 298 bin 80 öğrenciyi taşımak üzere devreye girdiğini aktardı.

  YOL ÇALIŞMALARI DURDURULACAK

  Yol çalışmalarının trafikte yarattığı yoğunluk hatırlatılınca, Topbaş, "Ders yılı başı itibariyle yol çalışmaları durduruluyor. Özellikle Pazartesi ve Salı ağırlıklı olmak üzere, okul çevresi başta olmak üzere, ana arterlerde olan çalışmalar tamamen toparlanacak ve biz de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yol çalışmalarına ara vermek suretiyle trafiğin akışkanlığını sağlamak için gayret göstereceğiz. Zabıtamızdan da bin civarında arkadaşımız görev yapacak ve polisimize destek verecek" dedi.

  ÇOK DAHA RAHAT BİR TAKSİM’İ YAŞAYACAĞIZ


  Topbaş, Taksim Yayalaştırma Projesi hatırlatılınca da, "Taksim Yayalaştırma Projemizin esasında gecikmeli açılışından bahsediyoruz. 98 bin metrekarelik bir yayalaştırma alanı Taksim bölgesine böylecek kazandırılmış oldu. Takriben 78 bin milyon liraya mal olan bir sistem" diye konuştu. Projenin bir rahatlık getirdiğinin gözleneceğini belirten Topbaş, "Doğru bir projeydi. Ama maalesef bazı gecikmeleri beraberce yaşadık ve gördük. Kayıplar oldu. Daha önce açılması gerekiyordu. Biz de hızlandırdık. Özellikle okul öncesi açılması önemliydi. Çok daha rahat bir Taksim’i yaşayacağız. Oradaki sıkıntı ortadan kalktı. Şu anda sadece altgeçit, ince yapı ve kaplamalar zeminde ve altgeçitte tamamlandı. Sadece Taksim Meydanı’nda dökülen beton zemin üzerine kaplama ve düzenleme

  çalışmaları daha sonra tamamlanacak. Trafiği etkilemeyecek bir çalışma olacak" dedi.

  BOĞAZİÇİ SİT ALANLARININ YAKININDA YOLDAN, KÖPRÜDEN ÇIKIŞ OLMAYACAK

  3. Köprü projesinin çevre tahribatına karşın alınan önlemler sorulunca Topbaş, "Özellikle Sarıyer ve Beykoz’un yakın noktalarında çıkış olduğu taktirde bölgede en önemli sit alanları üzerinde olumsuz etki ortaya çıkarabilir, düşüncemizi biz geçmişte de Ulaştırma Bakanımız ile bunları görüşmüştük. Çalışmalar ve düzenleme buna göre yapıldı. Boğaz’ın her iki tarafında yakın mesafede çıkışların olmamasını arzu ettiğimizi zaten söylemiştik. Boğaziçi sit alanlarının yakınında yoldan, köprüden çıkış olmayacak" diye konuştu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı