Topbaş: Minibüs zammı onanmadı

Hürriyet Haber
16 Eylül 2005 - 21:07Son Güncelleme : 16 Eylül 2005 - 21:07

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, minibüsçülerin yüzde 25 zam talebini belediyenin onamadığını bildirdi. “Valilik'te değerlendirme yapılana kadar bu zam uygulanmamalı” diyen Topbaş, vatandaşlardan zamlı ücret tahsil edildiği takdirde bunun haksız kazanç olacağını dile getirdi.

Topbaş, Bağcılar'daki Vakıflar İlköğretim Okulu'nun açılışı sonrasında gazetecilerin, İstanbul'daki minibüs ücretleriyle ilgili sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Minibüslere yüzde 25 oranında zam geldi ve zam uygulanıyor” sözleri üzerine Topbaş, “Esnaf ve sanatkarlar, ürettikleri mal ve hizmetlerin bedellerini kendileri belirliyorlar. Bu bedellerin belediye tarafından onanmasını istiyorlar. Belediye onamadığı takdirde uzlaşma için valiliklerde hakem heyeti kurulması gerekiyor. Minibüsçülerin yüzde 25 zam talebini belediye onamadı. Buna rağmen zammı uygulamaya koymuşlar. Yasaya göre konunun Valilik'te gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Topbaş, bir gazetecinin, “Minibüsler yasal olmayan fazla ücret alıyorlar” sözleri üzerine de belediye onamadığı için konunun İstanbul Valiliği'ne intikal edeceğini söyledi.

Topbaş, gerginlik yaşanmaması için bu zammın bekletilmesi gerektiğini de ifade eti.

Kadir Topbaş, okul servisleri ve minibüs ücretlerinin belirlenmesi yetkisinin belediyelere verilmesini talep ettiklerini de söyledi.

Bu arada Topbaş, İETT ücretlerinde de öğrencilere biraz daha indirim yapılması için talimat verdiğini bildirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı