"Eray Görgülü" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Eray Görgülü" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Eray Görgülü

Topbaş başlattı Gökçek sürdürsün

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Gezi Parkı eylemleri sonrası, “Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak.

Yol ve güzergah değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek” sözleri kent yönetimlerinde Türkiye için bir milattır ve bu milat Ankara’da da başlamalıdır. Bunun öncülüğünü de birkaç gündür eylem yapmayı bırakıp, parklarda meydanlarda oluşturulan forumlarda kent sorunlarını tartışan vatandaşlar yürütüyor.
Bu gördüklerimiz, şehir hayatını etkileyen kararların alınması noktasında barışçı ve katılımcı anlayışın yönetimlere dahil olabileceği umudunu doğuruyor.
Bu akımın devamını getirmek için, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne büyük görev düşüyor.
Yıllardır, her projede birbirlerine cephe alarak ‘o mahkeme senin, bu mahkeme benim’ davalık olan meslek odaları da, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, önyargılarını bir kenara koyup, ilk kez filizlenmeye başlayan sivil inisiyatifin sesine kulak vermeliler.

ANKARA SAHİP ÇIKMALI

Bugüne kadar, meydanlara çıkan insanları ‘marjinal’ olarak nitelendiren Melih Gökçek, en azından bu forumlardan birine gidip, parklarda özgürce fikirlerini ortaya koyan bu insanları dinleyebilir. Bu kişiler, ne bir siyasi örgüt çatısı altında orada toplanıyor, ne de organizasyonu ideolojik yapı olmakla suçlanan meslek odaları yapıyor.
Yönetim kurulları büyük çoğunluğu belediye bürokratlarından oluşan kent konseyleri, resmi zeminde yürürlüğünü korusa da, fikri zeminde meşruiyetini yitirmişken bundan sonra, en azından büyük çaplı projeler, bireylerin ortaya koyduğu bu forumlara sunulabilir ve katılımcı anlayışla yeniden şekillendirilebilir. Kadir Topbaş’ın yaptığı açıklama, bu umudu doğururken başkent Ankara, bu fikri özümsemeli ve sonuna kadar sahip çıkmalıdır.

Bizde soru çok

İstanbul’da otobüs duraklarının yerinin bile halka sorulma fikri ortaya atılmışken, Başkent’te vatandaşa neler sorulabilir, kafa yoralım.
- Defalarca mahkemelik olup, hukuku dolanmak için fırça darbeleriyle bıyık makyajlarıyla uğraşmaktansa kentin logosu, vatandaşa sorulabilir.
- Kent mobilyaları seçilirken, seçenekler sunulabilir.
- Atatürk Orman Çiftliği’ne yapılacak tema parkın içeriğiyle ilgili detaylı bilgi ve alternatifler, halka açıklanıp fikir alınabilir.
- Tunalı Hilmi Caddesi’nin trafiğe kapatılıp, kapatılamayacağı konusunda vatandaşa ve bölge esnafına sorular yöneltebilirsiniz.
- Ankara Alışveriş Festivali düzenlenirken, yapılacak etkinliklerde gelmesi istenen sanatçılarla ilgili anketler yapılabilir.
- Trafikte tek ve çift yön uygulamalarına gidilirken, ana arterse tüm kente, ana arter değilse, bölgeye sorulabilir.
- Caddelere isimler verilirken, caddede ikamet edenler dinlenebilir.
- Ana arterler dışında konutların yoğun olduğu bölgelere AVM ruhsatı verilirken, bölge halkına danışıp ona göre karar verilebilir.

X