Ege Haberleri

  Toparlanma dönemi

  İZMİR (DHA)
  28.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arap Baharı’nın Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarlarındaki toplam tüketimi azaltmasına rağmen İzmir Demir Çelik yılın ilk yarısında beklentilerine ulaştı.

  Türkiye’nin en büyük demir-çelik şirketlerinden İzmir Demir Çelik’in (İDÇ) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, Avrupa ve Afrika’daki gelişmelerin tüketimi azaltmasıyla emtia piyasalarının değer kaybetmeye devam etmeyi sürdüreceğini tahmin etse de, yılın sonuna doğru toparlama bekliyor.Yılın ilk 6 aylık karnesini yatırımcıları ile paylaşan İDÇ Başkanı Halil Şahin, gelecek beklentilerini de açıkladı. Avrupa ve dünya ekonomisindeki belirsizlik ve istikrarsızlığın Türkiye ekonomisini de etkilediğini kaydeden Şahin, ‘Arap Baharı’ denilen siyasi değişim hareketlerinin Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarlarındaki toplam tüketimi azalttığını söyledi. Dünya ekonomisindeki bu yavaşlamanın emtia piyasasını da baskı altına aldığını ve düşüş beklentilerini artırdığını vurgulayan Şahin, “Üçüncü çeyrekte beklentimiz emtia piyasalarının bir süre daha değer kaybetmesi ve çeyreğin sonlarına doğru tepki alımları ile toparlanmaya başlaması yönünde. Ülkemizde iç tüketimin piyasalardaki yavaşlamaya rağmen kentsel dönüşüm gibi büyük çaplı projeler ve altyapı yatırımları sayesinde orta vadede düşüş yaşamayacağını bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

  YATIRIMA DEVAM

  Şahin rapor döneminde dış ticaret hacmi 679 milyon 246 bin dolar olan şirketle ilgili şunları söyledi; “Şirketimiz ülke ekonomisindeki ve sektördeki tüm sıkıntılara rağmen yatırımlarını sürdürerek emin adımlarla büyüyor. Türk ham çelik üretiminde yüzde 3.96, elektrik ark ocaklı tesislerin ham çelik üretiminde ise yüzde 5.28 payı olan İDÇ, modern teknolojisi ve bilgi birikimi ile demir-çelik sektöründeki saygınlığını sürdürmektedir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı