« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Topa kafa yasağı

İtalyan Corriere della Sera Gazetesi’nin haberine göre federasyon, 16 yaşından küçüklere maçlarda topa kafa vurmalarını yasakladı. Ayrıca lig maçlarında kask giydirilmesini gündeme getirdi.

REHA ERUS
SON GÜNCELLEME
Della Sera yazdı

Hollanda Futbol Federasyonu 16 yaşından küçük futbolculara maçlarda kafa ile topa vurma yasağı getirdi. Boks ve buz hokeyinden sonra oyuncu için en tehlikeli spor kabul edilen futbolda profesyonel futbolcularda lig maçlarında kask giydirilmesi gündeme getirildi. İtalyan Corriere della Sera Gazetesinin haberine göre bazı futbolu bırakmış profesyonel oyuncuların beyin hastalıklarından şikayet etmeleri üzerine böyle bir karar alındı.

Kan testi yapıldı

Gazete, Hollanda Futbol Federasyonu'nun hazırladığı raporda topa her kafa darbesinde vurma gücüne göre oyuncunun beyninde ki sinir hücrelerinin zedelendiği ve bunun iç kanamaya kadar gittiğini, beyin travması oluştuğunu, bunun sık sık tekrarlanmasında beyin sarsıntısına yol açtığı ifade edildi. Futbolcularda yapılan S-100 Betaprotein kan testinin çoğunda bir çok futbolcunun beyninde sinir hasarları görüldüğü belirtildi.

Hafıza kaybı

16 yaşından küçüklerde beyne giden damarların daha körpe olmasıyla darbelerden daha çok etkilenip kanın pıhtılaşması riskinin daha fazla olmasıyla bu yasağı uygulamaya soktuklarını belirten Geldrop St Anna Hastanesi Nevroloji Profesörü Erik Master kafa ile topa vurma darbelerinin yarattığı arızaların 45 ila 65 yaşlarında meydana çıktığını ve öncelikle hafıza kaybına uğradığını söyledi.

Kask önerisi

Bu arada Hollanda Futbol Federasyonu, UEFA'ya başvurarak 2006-07 sezonundan itibaren liglerde profesyonel futbolcuların koruyucu ve yumuşak bir kask ile maçlara çıkmaları için bir kural hazırlığı içerisinde olduklarını ve bunun AB ülkelerine yaymak için girişimde bulunacaklarını da haber verdi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz