Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Top toplayıcı çocuğa mı sordular?

Torku Konyaspor-Beşiktaş maçının 3. dakikasında kaleci Tolga Zengin, elindeki topla kayarak ceza alanı dışına çıkınca hakem endirekt serbest vuruş verdi. MHK Başkanı Mustafa Çulcu ilginç bir yorum yaparak, "Hakemlerin Tolga'nın nerede olduğunu görmesi mümkün değildi. Herhalde oradaki top toplayıcı çocuğa sordular!" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Torku Konyaspor-Beşiktaş maçının hemen 3. dakikasında tartışmalı bir pozisyon yaşandı. Siyah beyazlıların kalecisi Tolga Zengin, ceza alanı içinde bloke ettiği topla kaydı. Hakem Halis Özkahya bu pozisyonda Tolga'nın topu ceza alanı dışına taşıdığını belirterek endirekt serbest vuruş verdi. Torku Konyasporlu futbolcular bu pozisyonda Tolga'ya sarı kart çıkmasını bekledi, ancak hakem oralı olmadı.

Merkez Hakem Kurulu'nun eski başkanı Mustafa Çulcu, pozisyonla ilgili olarak şu yorumu yaptı:

"Tolga Zengin oyun gereği ceza alanı dışına taştı. Sarı kart gösterilmemesi normal. Ancak burada hata çok başka bir yerde. Tolga Zengin topu bloke etmiş, kayarak gidiyor! Hakem Halis Özkahya kalecinin arkasında. 5. hakem de sağ çaprazda. Yani ikisinin de görmesi mümkün değil. Hakem burada fal açtı. Pozisyonun tam hizasında bir top toplayıcı çocuk vardı; herhalde hakem ona sordu!"

Top toplayıcı çocuğa mı sordular

Mustafa Çulcu, maçtaki diğer tartışmalı pozisyonları ise şöyle yorumladı:

Top toplayıcı çocuğa mı sordular

9. dakikada Djalma ile İsmail Köybaşı’nın omuz omuza mücadelesindeki temaslar nizami. Ama hakem faul verdi ve dönen topta Beşiktaş ilk golünü attı.

Top toplayıcı çocuğa mı sordular

22. dakikada Konya kalecisi, Demba Ba’yı yaka paça yere atı. Pozisyon topsuz alanda olsa da penaltı verilmeli. Çünkü o sırada top oyunda.

31. dakikada Konya ceza alanı içinde Ali Turan’ın Sosa’ya arkadan kontrolsüz girişi var. Bu pozisyonda da net penaltı verilmedi.

84. dakika Konya’nın kazandığı penaltıda ise buna sebebiyet verecek bir müdahale olmadı. Karar haksız.

85. dakikada Atiba’nın kırmızı kartla atılması da hakemlik tekniği açısından yanlış. Çünkü orada Atiba dışında Beşiktaşlı ve Konyalı futbolcular da ceza alanı çizgisine basıyor. Eğer Atiba hakemle girdiği idiyalogda söyledikleri yüzünden atıldıysa onu bilemem ama sadece çizgiye bastığı için atıldıysa hatalı karar. Çünkü bu tarz pozisyonlarda hakemlerin sarı kartı olan futbolculara tolerans göstermesi gerekir.


Bunları da Beğenebilirsiniz