Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tomografi sırası beklerken öldü

  Hürriyet Haber
  05 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Aralık 2000 - 00:01

  Adana Numune Hastanesi Kardiyoloji Servisi'nde tedavi altına alınan genç kadın, kalbinde su toplayan bölgenin belirlenmesi amacıyla tomografi çekilmesi için sıra beklerken öldü.

  Ankara'da yaklaşık bir ay önce kalp kapakçığı ameliyatı olan Dönay Dayanıklı (32), dün aniden fenalaşarak Numune Hastanesi Kardiyoloji Servisi'nde tedavi altına alındı.

  Genç kadın, durumunda iyileşme görülmeyince, bugün kalbinde su toplayan bölgenin belirlenmesi amacıyla tomografisi çekilmek üzere radyoloji bölümüne gönderildi. Tomografi cihazında başka bir hastanın bulunması nedeniyle bekletilmek zorunda kalan genç kadın, durumu ağırlaşınca acil serviste yapılan müdahalenin ardından yoğun bakım ünitesine götürülürken öldü.

  Hastane sorumlu

  Eşinin ölümünden hastane yetkililerini sorumlu tutan Ömer Dayanıklı (34), şöyle konuştu:

  ''Karımım durumu gece iyiydi. Ancak bugün fenalaştı. Yaklaşık 1.5 saat servise doktorun gelmesini bekledik. Daha sonra yanımızda doktor ve hemşire olmaksızın bizi filme gönderdiler. Film çekilmesi için de yaklaşık 1 saat bekledik. Karım saatlerce serviste doktor, radyoloji servisinde de cihaz sırası bekledi. Durumu ağır olan bir hastaya bu yapılır mı?''

  Durumu kritikti

  Kardiyoloji Servisi görevlisi Doç. Dr. Sebahattin Toktaş, hastanın durumunun tedaviye başlandığı andan itibaren kritik olduğunu, ancak müdahalede bulunmak için su toplayan bölgenin belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

  ''Hastaya gerekli müdahale yapıldı'' diyen Doç. Dr. Toktaş, ''Tomografi cihazı dolu olduğu için hasta bekletilmek zorunda kalmış. Ancak, bu bekleme hastanın hayatına mal olacak bir bekleme değil. Kalbindeki su alındıktan sonra veya gece de ölebilirdi. Çünkü, ciddi sağlık problemleri vardı.''

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı