« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tomas: Türkiye eski Türkiye değil

Türkiye’de Fenerbahçe ve Galatasaray başta olmak üzere 4 takımda uzun süre top koşturan Hırvatistan’ın eski milli futbolcusu Stjepan Tomas, Hırvatistan –Türkiye eşleşmesi ile ilgili sportstv’ye özel açıklamalarda bulundu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İşte Tomas’ın açıklamaları…

‘TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL”

Çok zor bir maç olacak. Türkiye çok iyi bir takım. Ama buna karşın son maçlarda iyi değillerdi. Son maçlarda benim bildiğim, alıştığım Türkiye yoktu sahada. Almanya maçını seyrettim. Sadece 30 dakika oynadılar. Azerbaycan maçında da çok zorlandılar. İyi bir kadroları var ama eski görüntüsünden izlediğim iki maçta da uzaktı. Ama her şeye rağmen Hırvatistan’nın en büyük avantajı ilk maçın Türkiye’de olması. Eğer bir gol atarsa rövanş maçı için büyük avantaj sağlar. Ancak bu zor olacak. Dolu tribünler önünde sıcak bir atmosfer olacak. Böyle maçları çok oynadım Türkiye’de. Nasıl bir atmosfer olacağını tahmin edebiliyorum. İlk 20 dakikada Türkiye hızlı başlayıp gol bulmak isteyecektir. Hırvatistan’ın bu baskıyı atlatması gerekir.

“HIRVATİSTAN ÇOK KÖTÜ OYNUYOR”

Hırvatistan çok kötü oynuyor. Grup maçlarında sürpriz mağlubiyetler aldılar. Hırvatistan’da gerek basın gerekse kamu oyu Biliç’ten memnun değil. Yoğun bir eleştiri var. Biliç bu durumu aşmak ve rahatlamak için mutlaka takımı Euro 2012’ye götürmeli.

“AH O MAÇ”

2008 yılında ki maç müthiş heyecanlıydı. Hırvatistan’da etkileri olumsuz anlamda hala devam ediyor. Çok yıkıcı bir maç oldu bizim için.

Hırvatistan çok iyi oynamıştı. Çok acı bir şekilde o maçı kaybettik. O maçın ardından Hırvatistan toparlanamadı. 3 yıldır istenen seviyede değil. O maçın etkilerinin hala devam ettiğini söyleyebilirim.

“HIDDINK VE YILDIZLAR”

Türkiye’yi takip ediyorum doğal olarak çok iyi bir kadrosu var. Herşeyden önce çok büyük bir teknik adama sahipler.

Sayılı hocalardan biri Guus Hiddink. Hırvatistan’da hem Hiddink’e hem de Türkiye’ye büyük bir saygı var.

Milli takımda ki oyuncuları herkes biliyor. Hamit, Nuri, Arda gibi önemli isimler var.

“ESTONYA VE KARADAĞ’I İSTİYORDUK”

Hırvatistan’da  ilk değerlendirmeler Türkiye’nin güçlü ve etkili bir takım olduğunu yönünde. Turun geçilmesi zor diye yorumlar yapılıyor. İnsanlar Karadağ ya da Estonya’nın çıkmasını istiyorlardı. Türkiye ile eşleşince hayal kırıklığı yaşandı.

“UMARIM KAZANIRIZ”

Türkiye’de çok güzel zamanlar geçirdim. Fenerbahçe ve Galatasaray’da önemli başarılar yakaladım. Gönül isterki hem Hırvatistan hem de Türkiye aynı anda şampiyonaya katılsın ama bu mümkün değil. Ama sonuç olarak ben Hırvat’ım ve bizim kazanmamızı istiyorum.

“BILIC’İN SON ŞANSI”

Bu maç Biliç için belirleyici olacak. Kazanırsa devam eder ama eğer kaybederse takımın başında kalması çok zor.


Bunları da Beğenebilirsiniz