Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tolga Tuğsavul: Motivasyon

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Tolga TUĞSAVUL

Maça araba ile giderken dinlediğim Fransız radyosu sürekli Türkiye'yi yendikleri maçı tekrarlayıp, finale çok yakın olduklarını söylüyordu. Onu duydukça daha da hırslanıyor, eğer Fransa'yı mağlup etmiş olsaydık, İspanya'yı da yenip şampiyonada final oynamanın, bugün Litvanya'yı yenmekten daha kolay olacağını düşünmüştüm. Kaçan fırsat çok büyüktü ve ben hala bunun etkisinden çıkamamıştım. Bir an için kendimi oyuncuların yerine koydum, onlar için durum daha da kötüydü. Düşündüm ki, böyle bir fırsattan sonra tekrar motive olup daha önce farklı yenildiğin Litvanya'yı yenip, olimpiyat vizesi almak hakikaten çok zordu. Ancak oyuncularımız için bencillikten uzaklaşıp, fedakarlık yapıp, takım olabilmek en zoruydu. Onlar bu zoru başarıp takım olabilmek için her türlü fedakarlığı yapmışlardı. Şimdi sonuç alma zamanıydı.

Maça o kadar tutuk başladık ki, ilk 5 dakikada sadece 4 sayı üretebildik. Yine dış şutlarımız girmiyordu ve maça bir türlü motive olup, Fransa yenilgisini unutamıyorduk. Ancak karşımızdaki Litvanya takımında da durum pek farklı değildi.

Çok zordu

Onlar da dünkü yenilgiyi hazmedememişlerdi. İki takım da turnuvada daha önce oynadıkları maçlardaki performanslarından çok uzaktı. Litvanya maça biraz daha motive olunca ilk devre 14 sayılık bir fark oluştu. Açıkcası devre arası teknik kadronun yerinde olmak hiç istemezdim. Hakikaten Fransa maçını ve ilk devre oynadığımız basketbolu oyuncuların kafasından silip, onları maça motive edebilmek çok zordu. İçimden yine kendimizi o maça fazla kaptırıp, asıl hedefimiz olan bugünkü maçtan uzaklaştığımız için büyük hata mı yaptık diye düşünmeye başladım.

Ama bu işler düşünmekle olmuyordu ve basketbol bir sonuç oyunuydu. Maalesef biz hedeflediğimiz sonuca çok yaklaşmamıza rağmen sayabileceğimiz bir çok nedenden dolayı ulaşamamıştık. Ama önümüzdeki yıllar için eskisinden çok daha fazla ümitli olduğumuz da bir gerçekti. Yeter ki bu takıma bugünden itibaren sahip çıkmasını bilip, hedeflerimizden son saniyeye kadar uzaklaşmamayı öğretebilelim.
Bunları da Beğenebilirsiniz