« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tolga Tuğsavul: Korktuğum oldu

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Tolga TUĞSAVUL

Dün öğlenleyin İstanbul'da maçı düşünürken Fransa maçı için birden ümitlenip karar verdim ve bugün maçtan dört saat önce kendimi bir anda salonda buldum. Bizden önceki Yugoslavya-Almanya maçını izlerken aklım hep bizim maçtaydı. Maç öncesi içimdeki bu ümit nasıl gerçeğe dönüşür diye düşünüp yazıma başladım.

Fransa ile şampiyona öncesi yaptığımız iki hazırlık maçının birincisinde 52 sayı, ikincisindeyse sadece 44 sayı atabilmiştik. Fransızlar turnuvanın en sert takım savunması yapan ekibiydi.

Finaller öncesi istatistiklere baktığımda Türkiye'nin ortalama 61.43 sayı yiyip turnuvada en iyi savunma yapan birinci ekip olması beni gerçekten ümitlendiriyordu. Hücumda tempoyu iyi kontrol edip aralara fast-break sayılarını ekleyerek 60-61 civarında sayı atabilirsek tarihimizin en büyük başırısını elde edebiliriz diye düşündüm.

HAKEMLER DEVREDE

Milli takım son bıraktığımdaki özelliklerini kaybetmemişti. Atamadığımız dış şutların dışında herşey çok iyi gidiyordu. Savunmada yardımlaşmayı çok iyi yapıp, çok iyi mücadele edip oyun disiplininden kopmuyorduk. Erman Kunter, Hidayet'i 4 nolu hücum pozisyonuna alıp dört kısaya döndü. Bunun sonucunda Hidayet'in bulduğu sayılarla hücumda rahatladık. Ancak bu sefer savunmada problem yaşamaya başladık. Hakemlerin de devreye girip Fransa lehine düdük çalmaları ile ilk yarıyı 31-31 berabere tamamladık,

Maç çok denk geçiyordu. Kazanmak için takım oyunun dışında birisinin ileri çıkıp inisiyatif alması gerekiyordu. Hidayet bu inisiyatifi takım düzenini bozmadan 5 dakikalık bir periyodda aldı. İbrahim'in üçlüğüyle maça tekrar ortak olduk. Aynı İtalya maçı gibi son 28 saniyede iki hücum kullandık. Korktuğum başıma gelmişti. Hakem, ortam, şans, herşey Fransa'dan yanaydı. İlk dörde girmeye hiç bu kadar yaklaşmamıştık. Son 1 dakikada kendimi önümüzdeki olimpiyatlarda Türk takımını seyrederken görür gibi oldum. Geçtiğimiz senelerde Türk takımını ilk dörtte hayal bile edemiyordum.
Bunları da Beğenebilirsiniz