ERZURUM HABERLERİ

Toksoy Orta Çağda Oltu’yu Kitap Haline Getirdi

IHA
18.09.2015 - 11:22Son Güncelleme : 18.09.2015 - 11:23

TOKSOY KİTABINI KAYMAKAM ZENGİN'E HEDİYE ETTİ

IHA

Oltu’nun Orta Çağdaki durumunu kitap haline getiren Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Toksoy, uzun süren araştırmaları sonrası “Orta Çağda Oltu” adlı çalışmalarını bir kitapta topladı.
Toksoy, Oltu Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin’i makamında ziyaret ederek imzaladığı ilk kitabını hediye etti
Oltu Kaymakamı Zengin, “Aldığım en anlamlı hediyelerden birisi” diyerek aldığı kitabın Oltu’ya kazandırılmış en güzel eserlerden birisi olduğunu belirterek Yrd. Doç. Dr. Toksoy’a teşekkür etti.
Toksoy büyük bir özveriyle araştırdığı ve “Orta Çağda Oltu” adlı kitabını bir Oltulu olarak büyük bir heyecan ve gururla yazdığını ifade etti.
“Orta Çağda Oltu” kitabı, Oltu ve çevresinin Bizans İmparatorluğu zamanında nasıl bir tarihi ve coğrafi geçmişe sahip olduğunu anlatıyor.
Toksoy kitabında bölgedeki Bizans İmparatorluğu döneminde geçen mücadeleleri de ele alırken Selçuklu döneminde Oltu ve çevresinde yapılan Türk okullarını da anlatıyor.
“Orta Çağda Oltu” kitabı, Türklerin hâkimiyetine geçtikten sonra Oltu ve çevresinde tesis edilen daha sonra da bölgede kurulan Türk Devletlerinden Saltuklular ve Türkiye Selçuklu Devletinden de birçok bilgi yer alıyor. Bölgede yine bir dönem hâkimiyet sürdüren Kıpçakların tarihi ve yerleşmelerinin yanı sıra atabeylikler üzerinde ede etraflıca duruluyor.
Kitapta ayrıca Kıpçakların Oltu ve çevresine yerleştikten sonra Türkiye’de hâkimiyet kuran diğer Türk Devletleriyle girdikleri ilişkiler, özellikle Ak ve Karakoyunlu Türk Devletlerinin Oltu ve çevresinde hakimiyet kurmak için yaptıkları mücadeleler ve son olarakta Osmanlı Devleti’nin bölgeye hakim olması üzerinde duruluyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Toksoy Orta Çağda Oltu’yu Kitap Haline Getirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Eylül 2015 tarihinde saat 11 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Toksoy Orta Çağda Oltu’yu Kitap Haline Getirdi haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:19
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   12:17
  • İkindi
   15:40
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı