Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Toksin emzirmeyin

  Hürriyet Haber
  03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.05.2000 - 00:01

  Anne sütüyle geçen toksinler bebeğin bağışıklık sistemine zarar veriyor. Çocuğun sütten yararlanmasını da engelliyor.

  Toksinlerin anne sütüyle bebeğe geçebileceği, bebeğe bu yolla geçen toksinlerin bebeklerin bağışıklık sistemine zarar verdiği belirlendi.

  Hollanda’nın Rotterdam kentindeki Sophia Çocuk Hastanesi uzmanlarıtarafından yapılan araştırmalar, bu sonucu verirken, uzmanlar, annesütüyle beslenen bebeklerin bu yolla aldıkları zehirli maddelerin bağışıklık sistemlerine zarar verdiğini ve hastalıklara karşı direncini azalttığını belirtiyor.

  Çabuk hastalanıyorlar

  Araştırmalarında Batı’da yaşayan pekçok kadının bünyesinde, sütleriyle besledikleri bebeklerinin bağışıklık sistemine zarar verebilecek kadar yüksek seviyede ’’polychlorinated biphenyls’’ (PCBs)denilen toksinleri bulduklarını açıklayan bilim adamları, bu şartlardaanne sütüyle beslenen bebeklerin mamalarla beslenen bebeklere göre su çiçeği ya da orta kulak enfeksiyonu geçirme olasılıklarının çok daha yüksek olduğuna işaret ediyor. Toksik maddelerin anne sütü yoluyla bebeğe geçebileceğini gösterenbu ilk araştırmada, 1990’lı yılların başında doğan 207 bebeğin durumları incelendi. Bebeklerin yarısına anne sütü, diğer yarısına da mamalar verilmek suretiyle sonuçlar izlendi.

  Alınan sonuçlar, anne sütüyle beslenen bebeklerin bünyesindeki toksik maddelerin oranının mamalarla beslenenlere oranla daha yüksek olduğuna işaret ediyor.

  Bilim adamları tartışıyor

  Uzmanlara göre, bu sonuçlar ayrıca, normalde daha az hasta olması gereken anne sütüyle beslenen bebeklerin, anne sütünün bu avantajındanda yararlanamadıklarını ortaya koyuyor. Durumları 3,5 yaşına kadar izlenen 207 bebekten, bünyelerinde toksik madde oranı yüksek olanlarınçok daha fazla hastalıklara yakalandıkları görüldü.

  Bu arada, bebeklerini sütüyle besleyen annelere her hafta 10 sterlin vermek üzere yasal düzenleme hazırlıkları başlatılan İngiltere’de bu sonuçlar şaşkınlık yarattı.

  İngiliz basını, anne sütü yanlısı tıp otoritelerinin sonuçtan hoşlanmayacaklarını belirtirken, ’’anne sütünü özendirici kampanya yapan İngiliz bilim adamları, bu sonucu görmezden gelecekler’’ yorumunda bulunuyor. (A.A)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı