GeriFutbol TOKİ'den Sivas'a ekolojik stad
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOKİ'den Sivas'a ekolojik stad

Spor Toto Süper Lig'de başarılı bir grafik çizerek 6'ncı sıraya yükselen Sivasspor, evindeki maçları Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) inşa edeceği 33 bin seyirci kapasiteli ekolojik statta oynayacak.

Kuru ve soğuk iklime göre tasarlanan stad, enerjisinin büyük bölümünü üretecek, yağmur suyunu toplayarak tasarruf yapacak.

TOKİ, 33 bin seyirci kapasiteli stadın da içinde olduğu spor komplesinde ihale aşamasına geldi. Önümüzdeki günlerde yapılacak ihalenin ardından kompleks inşaatına başlanacak. TOKİ, stadı kış aylarını yoğun kar yağışı altında sert kuzey rüzgarları ile geçiren Sivas'ın kuru ve soğuk iklimine göre tasarlardı. Enerji tasarrufu sağlayacak statta aynı zamanda aktif enerji üretim sistemleri de bulunacak. Stadyumda yağmur suyu depolanarak sulamada kullanılabilecek.

ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYACAK

Sivas Stadın'da kuzey cephe çift duvarlı inşa edilecek. İç cephede hava ile ısı yalıtımı sağlayacak alan oluşacak. Kuzeydeki alan, güney cepheye doğru yaptığı sarmal hareket ile doğal hava akışlarına izin verecek. Sistem, kuzey rüzgarlarına kalkan oluştururken, güneyden gelen sıcak hava akımlarının stadyum içine alınmasını sağlayacak. Böylelikle bina ısıtma ve havalandırması için harcanan enerji miktarı önemli ölçüde azaltacak. Statta güney cephede oluşturulan ve rüzgar akımlarına izin veren yarık 'S' biçiminde oluşturularak yüzey alanı arttırıldı. Bu sayede rüzgardan daha fazla yararlanılması amaçlandı.

ENERJİSİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ ÜRETECEK

Stadın güneş panelleri, güneş ışınlarını dik alacak şekilde güney cephede konumlandırıldı. Yaz aylarında 10 saatlik gün ısınımı ve metrekare başına 150 watlık enerji üreten standart bir güneş paneli ile günde 798 bin vatlık enerji üretilecek. Bir evin günde 5 bin wat enerji tükettiği kabul edildiğinde, stadyumda üretilen enerjinin 160 evin harcadığı enerjiye karşılık geleceği belirtildi. Stat, kendi enerjisini ürüterek enerji maliyetlerini minimuma indirecek.

Stat akıllı HVAC iklimlendirmesi ile de donatılabilecek. HVAC sistemi, güneş panallerinden elde edilen enerji ile sıfır enerji politikası dahilinde işletilebilecek.

SOĞUTMADA DA TASARRUF

Yaz aylarında ise kuzey cephedeki rezerv kapaklar açılıp duvarlar arası hava transferine izin verilebilecek. Kuzey cephenin doğrudan güneş ısınımına maruz kalmaması bu cepheyi diğerlerinden soğuk tutacak, böylelikle duvarlar arasında alçak basınç noktası oluşturulacak. Bu durum duvarlar sürekli ve stabil bir hava akışına neden olarak yazın bina soğutma eylemleri için harcanan enerjiyi en aza indirecek. Soğuk iklim bölgesinde, doğu ve batı cepheleri, güney ve kuzey cepheye göre üç kat daha fazla ısıtacak güneş radyosyonuna maruz kalıyor. Bu nedenle Sivas stadında doğu ve batı cephelerde pencere boşlukları oluşturulacak ve ısıtıcı etkisi olan güneş ısınımlarının içeri alınmasına izin verilecek. Bu yaklaşımın bina ısıtma eylemlerini önemli ölçüde azaltmasının beklendiği ifade edildi.

Stadın çatısında oluşturulan yağmur suyu kanalı, yağan yağmur ve kar suyunun toplanmasını da sağlayacağı belirtildi. Toplanan su, oluşturulacak rezerv alanda biriktirilerek çevre sulamasında ve rezervuarlarda kullanılabilecek. Bu sayede su tüketim miktarını önemli ölçüde azalacağı öne sörüldü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle