TOKİ: Yoksulun konut sahibi olması hayal değil

Hürriyet Haber
24.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kentsel dönüşümü ulusal ve uluslararası düzeyde tartışmak ve değerlendirmek amacıyla 4-5 Mart tarihlerinde 2011 Konut Kurultayı’nı düzenleyen Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’de yapmak istedikleri kentsel dönüşümün devlet eksenli bir politika ile yürütülmesi gerektiğini belirterek, vatandaşla anlaşma aşamasında devletin, yapım aşamasında özel sektörün devreye girmesi gerektiğini söyledi.

TOKİ olarak  plansız yapılaşmanın ve salaş yapıların yarattığı adaletsizliğe, sosyal bozulmaya ve ekonomik israfa karşı en güçlü yöntemin kentsel dönüşüm olduğuna inandıklarını ifade eden Bayraktar, şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm ve deprem dönüşümü büyük bir projedir. Kentsel dönüşümde devlet-vatandaş bütünleşmesi sağlanmalı, yasal düzenlemeler yapılmalı ve koordinatör kurum belirlenmelidir.”
Vatandaş istiyor
Kentsel dönüşümde anlaşma aşamasında vatandaşın karşında devleti görmek istediğini ve garanti almak istediğini kaydeden Bayraktar, şöyle konuştu: “Özel sektör olduğu zaman, kar ortaya çıktığı zaman, rant beklentileri arttığı ve ajitasyonların daha ciddi organize edilebildiği bir durum ortaya çıkar.”  Sosyal konut üretiminin yoksullukla mücadelede önemli bir çözüm aracı olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Türkiye genelinde 500 bin konuta ulaştık. 2023 yılına kadar 500 bin konut daha üretilecek. Artık yoksulların konut sahibi olması hayal değil” dedi. Bayraktar, TOKİ’nin Cumhuriyet tarihinin en büyük gecekondu dönüşümünü hayata geçirdiğini ifade etti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı