Ege Haberleri

EGE

  TOKİ’ye Türk-Yunan mimar buluşmasında sert eleştiri

  Mehmet ÇİL / DATÇA, (DHA)
  23.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi ile Yunanistan Teknik Odası Oniki Adalar Şubesi’nin düzenlediği, “Kentsel mekanların yenilenmesi olanaklar kültürel ve tarihi bağlar” temalı ortak çalışma Datça’da gerçekleşti.


  Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ekinci, etkinliğin önemine dikkat çekti, “Dilerim ki, Datça’da oluşan bu barış rüzgarı, ülkemizin dört bir tarafına doğru yol alır, etkin olur, egemen olur, bütün komşularımızla barış içerisinde dostane günlerimizi daha da yukarılara doğru taşıma fırsatını buluruz” dedi.

  Dönüşüme veryansın

  Kentsel dönüşüm konusuna da değinen Ekinci, şunları söyledi:
  “Ülkemizde 6,5 milyon yapının kentsel dönüşüm çerçevesinde elden geçirileceği, çoğunluğunun yıkılacağı ve yerlerine yenilerinin yapılacağı açıklandı. Ülkemiz bir kentsel dönüşüm karabatağının içerisine doğru hızla sürükleniyor. Yaklaşık 40 milyon insanı yakından ilgilendiren bir kentsel dönüşüm projesinden söz ediyoruz. Oluşturulan yasalara baktığımız zaman, kentsel dönüşümler halkın refahını savunmaktan öte, ranta ve birilerine bazı alanları peşkeş çekmeye yönelik bir özellik taşıdığını görüyoruz.”

  TOKİ’ye Türk-Yunan mimar buluşmasında sert eleştiri

  Siluetler bozuluyor

  TOKİ’nin projelerini de eleştiren Ekinci, “Zaten başımızda bir TOKİ belası dolaşıp duruyor. TOKİ’ye baktığınız zaman, şehirlerimizin siluetlerinin nasıl bozulduğunu, mimarlık adına ne kadar kötü örneklerin ortaya çıktığını görüyoruz. Umuyoruz, bu kentsel dönüşüm adı altında oluşturulan yeni çalışmaların mimarlar odasının öteden beri savunduğu görüşleri dikkate alarak, yeni bir yapılanma başlatılır ve kentlerimiz gerçekten yaşanabilir, halkımızın rahat edebileceği mekanlara dönüştürülür. Aksi takdirde, yarınki nesiller bize hiç iyi gözle bakmayacaklar” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı