TOKİ, Türkiye’nin CERN’ine 18 Eylül’de teklif alacak

Hürriyet Haber
25.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’de, İsviçre`deki Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’nde (CERN) yürütülen bilimsel araştırmaların benzerlerinin gerçekleştirileceği Proton Hızlandırıcı Tesisi’nin inşaatını Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yapacak.

TOKİ, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) kuracağı “Proton Hızlandırıcı Tesisi”nin inşaatı için, 18 Eylül’de teklifleri alacak. TAEK’e bağlı Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde (SANAEM) gerçekleşecek Proton Hızlandırıcı Tesisi’nin 2 yıl içinde faaliyete geçirilmesi öngörülüyor. Tesisin faaliyete geçirilmesi ile halen tamamen ithal edilen, kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın teşhisinde kullanılan izotoplar, artık yurt içinden karşılanacak. Proton Hızlandırma Tesisi’nde CERN’dekine benzer araştırmalar da yapılacak.
Makineye 11.6 milyon Euro
TAEK’in TOKİ ile geçen yıl sonunda imzaladığı protokol çerçevesinde, inşaat ihalesini TOKİ’nin yapacağı tesis, yaklaşık 3000 metrekare kapalı alana sahip olacak. 3 kattan oluşacak tesiste, atık odası, siklotron odası, teknik odalar, araştırma odaları, laboratuvarlar bulunacak. Laboratuvarlarda ve tesiste kullanılan makineler 11.6 milyon Euro’ya ihale edilirken, bunlar 2010’dan itibaren Türkiye’ye sevk edilecek. Bu yıl temeli atılması planlanan ve Türkiye’de bir ilk niteliğindeki TAEK Proton Hızlandırıcısı Tesisi’nde kullanılacak hızlandırıcı, türünün en yeni teknolojik özelliklerine sahip olacak.

100 liralık konuta son gün 10 bin talep geliyor

TOPLU Konut İdaresi’nin (TOKİ) dün İstanbul Kayabaşı’nda dar gelirlilere yönelik aylık 100 lira taksitle satışa çıkardığı konutlara yoğun ilgi olduğu gözlendi. TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı İdari Mali İşler Şube Müdürü Şükrü Sansür, “100 lira taksitli konutlarla ilgili ilk gün 500 talep gelir. 30 Eylül’e kadar da en az 8-10 bin talep geleceğini tahmin ediyorum” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı