Futbol Haberleri

SPOR

TOKİ Seyrantepe Projesi'ni iptal etti

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Galatasaray Kulübüne Seyrantepe Spor Kompleksi yapımı için açılan ihalede, ihale şartnamesi ve sözleşme hükümleri çerçevesinde,ihtarname ile verilen sürenin sona ermesi sebebiyle sözleşmenin feshi kararını aldı.

02 Temmuz 2009 - 10:29:57

TOKİ: Gerekirse Aslantepe'yi biz yaparız

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada, spor kompleksi inşaatı onaylı iş programına göre yüzde 66 seviyesinde olması gerekirken, yüzde 24'ler seviyesinde bulunduğu, işçi ücretlerinin zamanında ödenmediği, gerekli işçi, malzeme ve teçhizatın yüklenici firma tarafından sağlanamadığı, inşaatta herhangi bir çalışma olmadığı hususlarında Yükleniciye Noter kanalı ile ikinci kez fesih ihtarnamesi gönderildiği belirtildi.                 

Açıklamada, “İhale Şartnamesi ve sözleşme hükümleri çerçevesinde, ihtarname ile verilen sürenin sona ermesi sebebiyle sözleşmenin feshi kararı alınması zorunlu hale gelmiştir. Bu noktadan sonra İdaremiz tarafından gerekli tedbirler alınarak projenin sağlıklı bir şekilde neticelendirilmesi için ihale yapılması dahil, tüm çalışmalar başlatılmıştır” denildi.    

TOKİ: TÜM ÇALIŞMALAR BAŞLADI  

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul Seyrantepe'deki Spor Kompleksi inşaatının yapımı için gerekli tedbirlerin alındığını ve projenin sağlıklı bir şekilde neticelendirilmesi için, ihale yapılması dahil, tüm çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Seyrantepe'de 52 bin seyirci kapasiteli Spor Kompleksi İnşaatının yüklenicisinin, söz konusu işi ihale şartları doğrultusunda bitirmekle yükümlü olduğu halde, inşaatı yürütmekte zorlandığı ve İdare'den hisse devri talebinde bulunduğu kaydedildi.

Bu talep üzerine TOKİ'nin, hisse devrine izin vererek yüklenicinin yeni bir ortak edinmesini kabul ettiği belirtilen açıklamada, buna rağmen yüklenicinin inşaatı iş programına uygun yürütemediğinin ve işçi alacaklarını zamanında ödemediğinin tespiti üzerine, yüklenicinin İdare tarafından sözlü olarak defalarca uyarıldığı ve birinci fesih ihtarnamesinin 19 Haziran 2008 tarihinde çekildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, yüklenici projenin yürütebilmesi için kredi kullanılmasından dolayı İdare'nin kefil olmasını talep ettiğini ve İdare'nin de kefalet vermeyi kabul ettiği ifade edildi ve şöyle devam edildi:

Türk sporu ve Galatasaray camiasının hassasiyeti, spor kompleksinin İstanbul'a kazandıracağı vizyon ile Türk ekonomisine olan katkısı dikkate alınarak, spor kompleksi inşaatının sağlıklı bir biçimde yürütülerek tamamlanması için İdaremiz, bugüne kadar projeye ve yükleniciye gerekli her türlü kolaylığı ve desteği sağlamıştır.

Ancak tüm bunlara rağmen; Spor Kompleksi inşaatı onaylı iş programına göre yüzde 66 seviyesinde olması gerekirken, yüzde 24'ler seviyesinde bulunduğu, işçi ücretlerinin zamanında ödenmediği, gerekli işçi, malzeme ve teçhizatın yüklenici firma tarafından sağlanamadığı, inşaatta herhangi bir çalışma olmadığı hususlarında Yükleniciye Noter kanalı ile ikinci kez fesih ihtarnamesi gönderilmiştir. İhale Şartnamesi ve sözleşme hükümleri çerçevesinde ,ihtarname

ile verilen sürenin sona ermesi sebebiyle sözleşmenin feshi kararı alınması zorunlu hale gelmiştir. Bu noktadan sonra İdaremiz tarafından gerekli tedbirler alınarak projenin sağlıklı bir şekilde neticelendirilmesi için İhale yapılması dahil, tüm çalışmalar başlatılmıştır.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 102 Yorum }
 • Vedat Kaptanoğlu 2.7.2009 17:43:56
  Basiretsilik dedim 6saraylı arkadaşlar alınmış ama, eldeki paha biçilemez araziyi değerlendiremeyip, TOKİ'ye devredip karşılığında da stad'a fit olmak basiretsizliktir. 6saray'ın o stad'ın üzerine en az bi 100 milyon daha alması gerekirdi, hoş onun yerine vergi affı çıkarttırdılar, aynı hesap..:))
 • muvaffak korel 2.7.2009 17:07:57
  DEVAMI:inşaat işi tecrübe,bilgi,para gerektiren bir iştir eee sizde bunlarda yok.nnoollceekkşimdiiiii yaaaaaaa cankurtaran simidi TOKİ tabi ilk aklınıza gelen. fakir fukara edebiyatıyla sıyırmaya alıştınız ya <br>
 • SAMİ YÖNET 2.7.2009 15:32:03
  TOKİ SONUNDA TOPİ DE ELE GEÇİRDİ,KAFAMIN TOKİSİ ATMAYA BAŞLADI.....
 • eziksin fener 2.7.2009 15:09:44
  fenerli arkadaslan ne zaman anlayacak, bu stad onlarin yaptigi 20 milyon euroluk bir stad degil, bu stadin maliyeti 200 milyon euro. Yani cok daha büyük bir proje, sonucta ya öyle ya böyle bu stad 2010 agustos a yetisecek!!! korkmasinlar bu kadar!
 • Milan Baros 2.7.2009 15:03:28
  Proje degil, sozlesme iptal edildi.
 • murat erdoğan 2.7.2009 13:55:29
  Sami Yenin arazi değeri 300 milyon dolar stad karşılığında verilecek olan.Stadın total maliyeti ise 170 milyon dolar.Bu nasıl destekmiş ben anlamadım,sanki toki hayrına bedava yapıyor.Haa bu arada madem öyle orda yapın derseniz kanunlar sadece GS ye işliyor,şehir içinde stad yasak.Anlarsınız ya :)
Hürriyet Euro 2016
 
HaberlerPokemon GoGuetemalaPokemon Go cinayetiKöprüaskerHarp OkuluKuleli