ANKARA HABERLERİ

TOKİ restorasyon kredisine 75 başvuru

DHA
03.05.2017 - 17:31Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

ANKARA (DHA)-  TOKİ tarafından kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu işlemlerine ilişkin kullandırılan 2017 restorasyon kredisine 75 proje başvurusu yapıldı.
Unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesi içindeki tarihsel değerlere sağladığı restorasyon kredileriyle gelecek nesillere kazandıran TOKİ’nin restorasyon kredisi ile ilgili başvurular 3 -28 Nisan tarihleri arasında yapıldı.
2005 yılında 16 eserle başlayan kredilerin 2016 yılına gelindiğinde 726’ya ulaştığını söyleyen TOKİ Başkanı Turan, “ Tarihi yapılar için verdiğimiz kredinin üst limitini bu yıl 160 bin liraya çıkardık. 28 Nisan’da sona eren restorasyon kredisine 75 proje başvuru yaptı. Restorasyon kredisi kapsamında bugün itibarıyla 726 proje için kredi açtık. 513 adet “Taşınmaz Kültür Varlığı”nın restorasyonu tamamlanarak, İdaremizce Geçici Kabulü gerçekleştirildi.” dedi.
PROJENİN YÜZDE 70’İNE DESTEK
Bugüne kadar 726 restorasyon projesi için yaklaşık 72 milyon 171 bin lira destek verdiklerini söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Her bir proje için, keşif özetinin yüzde 70’ine kadar ve en fazla 160 bin lira olmak üzere kredi kullandıracağız. Restorasyon kredisi için yapılacak müracaatlarda, özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları tarafından alınmış tescil kararının ve onaylı rölöve ve restorasyon projelerinin bulunması gerekiyor” dedi.
12 yılda 726 kültür varlığına kredi desteği verdiklerini belirten Turan, “TOKİ olarak özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan, korunması gerekli tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için gerekli şartların sağlanması halinde kredi sağlıyoruz. Tescilli taşınmaz kültür varlıklarının restorasyonuna katkı sağlamak amacıyla 2005 yılında restorasyon kredisi uygulaması başlattık. İdare olarak 12 yılda 726 kültür varlığına kredi desteği verdik. Bunlardan 513 taşınmaz kültür varlığının restorasyonu tamamlanarak idaremiz tarafından geçici kabulü gerçekleştirildi” dedi.
ÖNCELİK KENT DOKUSU
Kent dokusunun iyileştirilmesine öncelik verdiklerini belirten Turan, şunları kaydetti:
“Kredilerde özellikle tarihi kent dokularının iyileştirilmesine yönelik olan ve yerel yönetimlerin öncülüğündeki tüm müracaatlara kredi verilecek. Bakım, onarım ve restorasyon işlemleri yapılacak taşınmaz kültür varlığının; mimari ve kültürel değeri, fiziki durumu, bulunduğu çevrenin özellikleri, kullanım amacı göz önünde bulundurulacak. Taşınmaz kültür varlığının bakımı, onarımı ve restorasyonu için yapılacak işlemlerin; yapının kültür varlığı niteliğinin devamını sağlaması, gerekirse sağlıklaştırılması ve işlev kazandırılması amacına yönelik olması zorunluluğu bulunuyor.”
TOKİ’ye bu yıl 2017 yılı için başvuruda bulunan projeler; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Bartın, Muğla, Giresun, Edirne İllerinde; Safranbolu, Bergama, Taraklı, Hopa, Ayvalık, Milas, Fethiye, Tire, Talas, Ula, Mudanya, Bodrum, Gemlik, Sivrihisar, Beypazarı, Mudurnu ve Taraklı ilçelerinden geldi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden TOKİ restorasyon kredisine 75 başvuru hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Mayıs 2017 tarihinde saat 17 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TOKİ restorasyon kredisine 75 başvuru haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı