TOKİ, PTT için 60 milyon liraya kargo üssü kuruyor

Hürriyet Haber
01.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ), PTT Genel Müdürlüğü için İstanbul Hadımköy;de dev bir Posta ve Kargo İşleme Merkezi kuruyor. 2011’de hizmete girecek merkez sayesinde, posta koduna gerek duyulmadan, adresleri elle yazılan mektuplar da otomatik olarak el değmeden ayrıştırılabilecek. TOKİ’den verilen bilgiye göre, PTT Genel müdürlüğü için kurulacak Posta ve Kargo İşleme Merkezi’ne ilişkin ihale, eylül ayında yapıldı. İhaleyi, KDV hariç, 54 milyon 770 lira bedel ile Siyah Kalem mühendislik kazandı.
Çatalca’da yapılacak
Çatalca ilçesi (Hadımköy) Yassıören-Akpınar Sanayi Bölgesi’nde bulunan toplam 213 bin 555 metrekare alanda kurulacak merkezin, yaklaşık 60 milyon liraya mal olması, 400 günde tamamlanması öngörülüyor. Yapımına bu yıl başlanan merkezin 2011’de hizmeti girmesi planlandı. Verilen bilgiye göre, Japonya’dan getirilen ve TOKİ’nin yapımına başladığı binaya monte edilecek olan ‘Otomatik Mektup Ayırma Sistemi’ sayesinde, posta hizmetlerinde “maksimum hız, minimum hata dönemi” başlayacak.
Otomatik ayırma
Böylece, 1986 yılında başlatılan posta kodu ile mektupların otomatik olarak ayrılması işlemi, posta koduna gerek duymayan ‘Otomatik Mektup Ayırma Sistemi; sayesinde, 23 yıl sonra hayata geçirilmiş olacak. Yeni sistem sayesinde, toplu gönderilerin yüzde 80’lik kısmının yapıldığı İstanbul’da ayrımdan kaynaklanan zaman kaybı ortadan kalkacak. Şimdilik İstanbul’un Avrupa yakasına uygulanacak sistem, programlanması durumunda 81 ili kapsayacak şekilde ayrım yapabilecek.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı