TOKİ indirimli arsa satıyor

Hürriyet Haber
26.05.2010 - 14:51 | Son Güncelleme:

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) elindeki 186 parça arsayı açık artırma yöntemiyle satışa çıkardı.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, bir önceki satışa göre arsa fiyatlarında yüzde 30'a varan indirimler yaptı. İdare, yüzde 25 peşinat ödeyen yatırımcılara 60 ay vadeli ödeme kolaylığı sundu. TOKİ, yatırımcıların aldıkları arsayı öderken zorlanmamaları için vadeli satışlarda banka faiz oranları yerine, 6 aylık dönemler halinde Üretici Fiyat Endeksine (ÜFE) göre vade farkı uygulayacak.

Ankara Bilkent'te merkez binasında, 8 Haziran Salı günü yapılacak açık artırmaya katılmak isteyen yatırımcılar, İstanbul, Adana ve Gaziantep'ten de video konferans sistemiyle teklif verebilecek. Aralarında Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Elazığ'da bulunan kıymetli arsaların da yer aldığı satış sonucunda arsa alacak yatırımcılardan ayrıca KDV alınmayacak. Yatırımcıların arsayı alırken de öderken de zorlanmamaları için değişik ödeme seçenekleri sunan TOKİ, aldığı arsa bedelinin yüzde 12'sini peşin ödeyenlere bile vadeli satış imkanı sunuyor.

Satışa sunulan arsaların nasıl değerlendirileceği TOKİ tarafından yapılan çalışmalar ve bölgenin imar durumuna göre belirlendi. İhaleye katılan yatırımcılar, aldıkları arsayı imar durumuna göre; konut alanı, ticaret merkezi, okul, rekreasyon alanı, spor tesisi, kreş, hastane, bölgesel ticaret merkezi, hal alanı, sanayi bölgesi, dini tesis, dinlenme ve park alanı, turizm ve eğlence alanı ile kamyon garajı olarak değerlendirebilecek.

Eskidji Müzayedecilik firması tarafından yapılacak açık artırma sonucunda; Ankara'da 48, Gaziantep'te 26, Eskişehir'de 24, İzmir'de 20, Kocaeli'de 12, Muğla ve Konya'da 7'şer, Antalya'da 6, İstanbul'da 5, Tekirdağ ve Balıkesir'de 4'er, Batman ve Şırnak'ta 3'er, Manisa, Kahramanmaraş, Bursa'da 2'şer, Osmaniye, Erzincan, Mersin, Sakarya, Tokat, Gümüşhane 1 ve Elazığ'da birer arsanın satışı gerçekleştirilecek.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı