Ege Haberleri

  TOKİ Başkanı daha sonra Soma'da incelemelerde bulundu

  Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)
  25.07.2015 - 01:39 | Son Güncelleme:

  UŞAK’ta yapımı süren Kentsel Dönüşüm Projesi şantiyesini yerinde inceleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Kentsel Dönüşüm’de Türkiye’nin örnek projesini beklenilenden önce bitirerek Uşak’ın vizyonunu değiştireceğiz" dedi. Turan, buradan Manisa’nın Soma İlçesi’ne geçti. Soma’daki maden faciasında ölen 301 madenci ailesi için yapımına başlanan ve 450 gün içinde tamamlanacağı belirtti.

  Ülkede örnek gösterilen projelerin arasında yerini alan Uşak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bölgede yapımı süren konut inşaatlarını inceleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan’a AK Partili Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Belediye Başkan Yardımcısı Ergün Kırdinli, TOKİ daire başkanları ve müteahhit firma yetkilileri eşlik etti. Ülkede değişimin lokomotifi olan Kentsel Dönüşüm Projesi’ni sürekli takip ettiklerini ifade eden Turan, inşaat sahasında müteahhit firma yetkililerinden bilgi aldı.

  TOKİ Başkanı daha sonra Somada incelemelerde bulundu

  Kentsel Dönüşüm Projesi’nin takibi aşamasında Uşak’a beşinci kez geldiğini vurgulayan Turan, "Biz kentsel dönüşümler konusunda Uşak’a özel bir parantez açıyoruz. Ülkemizdeki büyük ölçekli kentsel dönüşüm projelerine baktığımızda Uşak baş sıralarda yer almaktadır. Projemiz yaklaşık 450 milyon TL gibi bir bedeli kapsamaktadır. 2016 yılı Temmuz aylarına geldiğimizde Uşak’ta bambaşka bir konuma geldiğimizi hep birlikte göreceğiz. Projeyle Uşak’ın yıldızı bölge içinde parlayacaktır. Uşak’ta Dokuzsele Deresi ıslah çalışmaları da kentsel dönüşüm projesi ile birlikte eş zamanlı devam ediyor. Her iki proje tamamlandığında Uşak’ın vizyonu değişecek" dedi.

  EMEKLİLERE MÜJDE

  Ülke çapında emeklilere yönelik TOKİ’nin çalışmalarına değinen Turan, "TOKİ olarak emekli vatandaşlarımızın da kolayca ev sahibi olmasını istiyoruz. Yaptığımız bütün projelerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla emekli vatandaşlarımıza yüzde 20 ve 25 oranlarında öncelikli alım hakkı kontenjanı ayırıyoruz. Şu anda Mardin, Şanlıurfa Viranşehir ve Ankara Mamak’ta emeklilerimizi de kapsayan projeyi hayata geçirdik. Anadolu’nun birçok vilayetinde de alt gelir grubu vatandaşlarımız için konut projelerimiz sürüyor" diye konuştu.

  ÜLKEYE DAMGA VURACAK

  AK Partili Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan da, "Uşak’ın yeni merkezini TOKİ işbirliğiyle yapıyoruz. Projemizin başlamasının üzerinden altı ay geçmesine rağmen çok önemli mesafeler kat ettik. Burada sanayi alanından konut ve ticariye dönüşüm ve yatay mimari açısından güzel bir çalışma yapılmaktadır. Türkiye’ye damga vuracak emsalde bir projeye imza atıyoruz" dedi.

  Uşak Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde yapımı devam eden 450 milyon TL’ye mal olacak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında eski tabakhane bölgesinde 1051 konut, 923 işyeri, 750 kişilik cami, 24 derslikli okul ve sağlık ocağı yer alacak. Bölgede ayrıca yeni belediye hizmet binası ve Defterdarlık binaları da alana taşınacak.

  FACİANIN KENTİ SOMA’DA İNCELEME

  TOKİ Başkanı daha sonra Somada incelemelerde bulundu

  Uşak’ta yapımı süren Kentsel Dönüşüm Projesi şantiyesini gezen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, buradan Manisa’nın Soma İlçesi’ne geçti. Soma’daki maden faciasında ölen 301 madenci ailesi için yapımına başlanan ve 450 gün içinde tamamlanacağı belirtilen 301 konut inşaatını inceleyen Turan’a, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, AK Partili Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ve Soma İlçe Emniyet Müdürü Rıza Akın da eşlik etti.

  DAR GELİRLİ AİLELERE EV HAZIRLIĞI

  TOKİ Başkanı daha sonra Somada incelemelerde bulundu

  Çalışmalar hakkında bilgi alan, ilçede yaşayan dar gelirli aileler içinde toplu konut projelerinin başlatılacağını söyleyen Turan, "Soma’daki arazi yerine göre başta madenci kardeşlerimiz olmak üzere düşük taksitlerle ve taksitlerde anahtar teslimi sonrası ödenmeye başlanacak şekilde yeni bir TOKİ konutları inşa edeceğiz" dedi.

  MADENCİLERDEN GELEN TALEBİ HATIRLATTI

  Manisa Valisi Erdoğan Bektaş da "Soma’da öncelikle madencilerimiz başta olmak üzere dar gelirli ailelerimiz için bin ile 2 bin civarında TOKİ aracılığı ile yeni konutlar yapılması planlanıyor. Yetkili arkadaşlar uygun arsa temini için çalışıyorlar. Proje sonuca bağlanıp inşaatlarımız tamamlanınca da önce madencilere sonra ise dar gelirli ailelerimize satılacak. Çok madenciden ben bizzat kendim duydum ’bir ev almak için madende çalışmaya başladım’ diyorlardı. İnşallah TOKİ aracılığı projemizi başlayıp bitireceğiz" diye konuştu. Turan ve beraberindekiler, 301 konut inşaatının çevresini gezdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı