Tokcan'dan fabrika sahibine "Seni dilim-dilim doğrarım" tehdidi

Dinçer GÖKÇE
18.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çeçen savaşına verdiği destek eylemlerinden söz ettiren Muhammet Emin Tokcan ve 25 adamı hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. Aralarında Tokcan'ın da olduğu 12'sanıklı davada sanıklar bir dizi 'suç maddesinden' yargılanacak. Denet Civata'nın sahiplerinden Hasan Ali Mısırlıoğlu'na yönelik Tokcan'ın telefonda söylediği 'Seni dilim dilim doğrarım' sözleri iddianamede yer aldı. Tokcan, avukatı aracılığı ile yaptığı açıklamada hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Çeçenlerin Rusya'ya karşı savaşına destek için yaptığı bir dizi eylem ile adından söz ettiren Muhammet Emin Tokcan ve adamları hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık iddianamesinde suç örgütünün bir dizi eylemine yer verildi.

Özel kuvvetlerin kullandığı MP5 otomatik silah ve hayalet silah olarak anılan Glock marka tabanca örgüt üyelerinde ele geçirilen silahlardan bazıları. Denet Cıvata Fabrikası’nın yağmalanması da sanıkların suçlandıkları eylemler arasında. 12'si tutuklu 25 sanıklı davanın bir numaralı sanığı Tokcan ise avukatı aracılığı ile yaptığı açıklamada antikapitalist olduğunu ve hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirtti.
 
1996’da Avraysa Feribotu’nun kaçırılması ve 2001’deki Swissotel baskınının liderliğini üstlenen Muhammet Emin Tokcan ve adamlarına yönelik geçtiğimiz yıl/images/100/0x0/55eb0944f018fbb8f8a6da54 29 Mayıs ayında yapılan operasyon sonrası yürütülen savcılık soruşturması tamamlandı. Savcı Hüseyin Aksoy’un hazırladığı iddianame İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilerek dava açıldı ve 20 Haziran’a gün verildi.

Muhammet Emin Tokcan ve kardeşi Ali Tokcan’ın da tutuklu sanıkları arasında yer aldığı dosyada, sanıklar ‘Suç işlemek amacı ile örgüt kurma’, ‘Nitelikli yağma’,  ‘Mala zarar verme’, ‘ruhsatsız ateşli silah ve mermi satın alma’ suçlarından yargılanacak.

ACİL ‘TEKNE’ LAZIM!
İddianamede sanıklar arasındaki konuşmaların önemli bir bölümünün şifreli olduğu bilgisi yer aldı. Tokcan ile sanık Mirzat Kilerci arasındaki görüşmede Tokcan  “Mehmet’i ara da bize 5 tane ceket şey yapsın. Hızlı şekilde. Bu önemli yani başka işleri erteleyin biraz” diyor. Kilerci, bu görüşmeden hemen sonra M. E. Ş. ile yaptığı konuşmada “Bana 5 tane tekne lazım havalar ısınmadan sonra pahalanır acil” sözleri kayıtlara girdi. Bu görüşmeye ilişkin yapılan polis takibinde 7 adet ruhsatsız tabanca ve 7’şer adet şarjör ve namlu ele geçirildi.

Tokcandan fabrika sahibine Seni dilim-dilim doğrarım tehdidi ŞİMDİ DE FABRİKA KAÇIRDI
‘KÖPEK BALIKLARINA YEM EDERİM’
İddianameye göre sanıların suçlandıkları bir dizi çek-senet tahsilâtı bulunuyor. Başka bir kişiye 50 bin TL borcu bulunan İlhan Ertem’in ödemesi Tokcan’ın adamlarına geçtikten sonra borç 90 bin TL’ye çıkarıldı ve Ertem’e 140 bin TL’lik senet imzalatıldı. Ertem’in 90 bin TL’yi bir hafta içinde ödemesi istendi. Sanık Aydın Turan, Ertem’e yönelik “Bu senet bende teminat olarak kalacak. Borcunu ödemezsen seni denize atar, köpek balıklarına yem ederim” yönündeki tehditleri kayıtlara girdi.  Yine aynı para ile ilgili Ali Tokcan’ın Ertem’e yönelik “Bu parayı getireceksin yoksa seni buralarda barındırmayız. Leşini sereriz” sözleri iddianamede yer aldı.
 
SENİ DİLİM-DİLİM DOĞRARIM
İflasına karar verilen 60 yıllık Denet Cıvata Fabrikası’na yönelik yağma ve hissedarlardan Hasan Ali Mısırlıoğlu’na yönelik tehditler de yine iddianamede yer aldı. Dosyaya göre fabrika ortaklarından Mustafa Kıran, yüzde 50’lik hissesinin yüzde 45’ini akrabası Muhammet Emin Tokcan’a bedelsiz devretti. Hisse devrinden sonra Tokcan’ın adamları sık-sık fabrikaya gidip gelmeye başladı.

Şirketin tüm kayıtları Tokcan’ın adamlarınca kontrol edilmeye başlandı. İddianameye göre, hissesini devretmeye zorlanan Mısırlıoğlu toplantı odasında silahla

 
ANTİKAPİTALİSTİM SENETLE UĞRAŞMAM’

Avukatı aracılığı ile tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinde Hürriyet’e açıklama yapan Muhammet Emin Tokcan kendisine yönelik operasyonun Çeçenistan davasına karşı olduğunu öne sürdü. Tokcan, işlediği tek suçun ruhsatsız silah taşıma olduğunu bu durumun sebebinin de yine Çeçenistan savaşına verdiği destek olduğuna işaret etti.

Tokcan açıklamasının devamında özetle “13 yıl ceza evinde yattıktan sonra hiçbir şekilde gayrimeşru bir eylemim bulunmamakta. Antikapitalist bir görüşe sahibim. Ticarete atıldım ve birçok sayıda şirketim var. Koyun ticaretine 1 milyon TL kazandım. Komik olan şu ki bu parayı yağmaladığım iddia olunan Denet Cıvata’ya yatırdım. İstanbul da galerilerim var.

Antalya da 2-B arazileriyle ilgili çalışmalarımız var. Tüm bu işlerin arasında iddianamede belirtilen suçları işlemem imkânsız. Milyon dolarlık işler yaparken 20 bin TL’lik senetlerle uğraşmam komik iddialardır”

tehdit edildi. Yapılan genel kurulun iptali için Gebze Ticaret Odası’na giden Mısırlıoğlu’nu takip eden Tokcan’ın adamlarından biri telefonu Mısırlıoğlu’na uzattı ve Tokcan’ın Mısırlıoğlu’na yönelik “Müracaatını geri çek. Hisselerini devret. Yoksa seni dilim-dilim doğrarım” sözleri kayıtlara girdi. İddianameye göre fabrikaya ait marinalar kaçırıldı, fabrika toplam 15 milyon TL’lik zarara uğratıldı.

EL ÇANTASINDA HAYALET TABANCA
31 Temmuz 2011 tarihli yol kontrolünde de Tokcan’ın arabası polis tarafından durduruldu. Araç içinde yapılan aramada siyah el çantası içinde hayalet silah olarak anılan Glock marka tabanca, 1 adet şarjör ve 16 mermi ele geçirildi. Söz konusu olaydan hemen sonra Tokcan, Kilerci’yi aradı ve adamlarından birinin karakola giderek silahın kendisine ait olduğunu söylemesi talimatı verdi.

MP5 YERİNE ŞİFRE ‘MONT’
Sanıklardan ele geçirilen silahlardan biri de özel kuvvetlerin kullandığı MP5 marka otomatik silah. Sanık Ümit Bari telefonla görüştüğü Tokcan’a “Abi ben şimdi Ataşehir’e doğru geçiyorum da oradan da bizim montları alacağım. Oradan da köye geçmeyi düşünüyorum” dedi. Bu görüşmeden sonra babası Murat Bari ile görüşen Ümit Bari siyah çanta içindeki MP5 silahı babasından alarak aracına koyduğu sırada polislerce yakalandı.

SİLAHI ÜSTLEN 100 BİN TL’Yİ AL
Tokcan’ın silah yakalattığı olaylardan bir diğeri ise 14 Ocak 2010 tarihli. Tokcan ve Murat Durmuş’un bulunduğu arabada yapılan aramada Smith Wesson marka silah, 1 adet şarjör 13 mermi ve 9 milimetre çaplı Browning marka silah ele geçirildi. Tokcan, anılan suçu üstlenmesi için Murat Durmuş’a 100 bin TL vereceğini söyledi. Durmuş, bu teklifi kabul ederek silahların kendisine ait olduğunu kabul etti. Durmuş, 31 Mayıs 2012’de Emniyet verdiği ifadede para karşılığı silahın kendisine ait olduğunu itiraf etti.

dgokce@hurriyet.com.tr

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı