TOKAT HABERLERİ

Tokat'ta kadına yönelik şiddet çalıştayı

DHA
26.09.2017 - 14:46Son Güncelleme :
DHA

Fatih YILMAZ/TOKAT,(DHA)-TOKAT’ta düzenlenen kadına yönelik şiddetle mücadele çalıştayında, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görevli Uzman Sosyolog Ayşe Betül Tanrıverdi, Türkiye’de son 5 yılda bin 294 kadın cinayeti işlendiğini söyledi.
Tokat Valiliği ve Aile ve Sosyal Politikalar öncülüğünde ‘Tokat Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Çalıştayı’ başladı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görevli Uzman Sosyolog Ayşe Betül Tanrıverdi, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Tokat ili mevcut durumu hakkında bilgiler verdi. Uzman Sosyolog Ayşe Betül Tanrıverdi, kadına yönelik aile içi şiddet yıllardır bir kadın sorunu olmakla beraber insan hakları problemi olduğunu söyledi. Sosyolog Tanrıverdi, 6284 sayılı Kanun’un 14'üncü Maddesi uyarınca KOZA-Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri kurulduğunu belirterek, ''Kadınlara panik butonu dağıtılmış, ihbar mekanizmalarının işleyişi hızlandırılmış, şiddet mağduru kadının ikametinin değiştirilmesi kolaylaştırılmış, kadına yönelik şiddete yataklık edenlerin cezalandırılması benimsenmiş, mağdurların faillerden tazminat talep etmeleri için düzenleme yapılmıştır. Buna rağmen; 6284 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği yılda 2012 yılında 155, 2013 yılında 214, 2014 yılında 294, 2015 yılında 303, 2016 yılında 328 kadın cinayeti işlenmiştir'' dedi.

 ''TOKAT’TA 1 YILDA 52 ÇOCUK MAĞDUR OLDU''
Tokat İlçe ve köylerden kız çocuklarına ve kadına yönelik şiddetin son 1 yıllık verilerini paylaşan Uzman Sosyolog Ayşe Tanrıverdi, 1 Ocak 2016-31 Temmuz tarihleri arasında Tokat Merkez ve ilçelerde toplam 52 çocuk mağdur olurken 14 çocuk sayısı ile en fazla mağduriyet merkezde, 11 çocuk ile Erbaa ikinci sırada yer aldı. 6’şar mağdur çocuk ile Pazar ve Zile ilçeleri takip etti. Mağduriyet sebeplerine bakıldığında reşit olmayanlarla cinsel ilişkide 16 yaşanırken, çocuk cinsel istismarında 15, kişiyi hüviyetinden yoksun kılmada 9 , kötü muamelede 6, cinsel taciz 3, cinsel saldırı 2 ve ilköğretim ve eğitim kanunundaki kabahatlerde 1 vaka yaşandığı tespit edildi.
‘Tokat Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Çalıştayı’na' Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman’ın eşi Neşe Toraman, Vali Yardımcısı Mehmet Sülün, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan’ın eşi Gülşen Arıkan, Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Özdemir, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tokat haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Tokat haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tokat'ta kadına yönelik şiddet çalıştayı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

TOKAT NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:55
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:02
 • Akşam
  17:17
 • Yatsı
  18:53

TOKAT NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Sönmez Ecz. Eczanesi

  Tokat
 • Şimşek Ecz. Eczanesi

  Tokat
Sayfa Başı