Gündem Haberleri

  Tokatköy'de tahliye kargaşası

  Hürriyet Haber
  01.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Emlak Beykoz'a bağlı Tokatköy Mahallesi'nde yaşayan bin kişiden konutlarını tahliye etmelerini istedi. Tahliye tebligatı alanlar bu karara direneceklerini söylüyor.

  Hazine arazisi üzerinde kurulu olan 15 bin nüfuslu Tokatköy Mahallesi'nin sakinleri yaklaşık üç hafta önce kaçak yapıların tahliye edilmesi için Milli Emlak Dairesi tarafından gönderilen tahliye tebligatı yüzünden gergin bir bekleyiş içinde. Semt sakinleri yıllardır burada yaşadıklarını ve tebligatta kendilerine tanınan 15 gün süre içinde taşınamayacaklarını söylüyor.

  Milli Emlak Dairesi'ne doğrulatamadığımız bilgilere göre tahliye kararı yaklaşık bin konut sahibine tebliğ edildi. Tokatköy Mahallesi'nde halen 3 bin 800 kadar konut bulunuyor.

  Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz İstanbul Deftardarlığı Milli Emlak Dairesi yetkilileri ise Tokatköy'de asıl amaçlarının buranın tahliyesi olmadığını söylüyor. Bölgeyi daha önce de ilçe belediyesine devretmek istediklerini belirten Milli Emlak Daire Başkan Yardımcısı Sacit Akdemir, yasal engeller yüzünden bu projenin gerçekleşemediğini belirtti:

  ‘‘Amacımız kimseyi sokakta bırakmak değil. Ancak şunu söylemeliyim ki, işgalcilere tanınan 15 gün sürenin az olduğunu savunanlar daha önce yapılan tebliğleri hesaba katmıyor. Bir yıl kadar önce devletin işgal edilen arazisinden ecr-i misil (işgal cezası) almak için yaptığımız tebligata da itibar edilmedi.’’

  Ciddiye almadık

  Gazetemize başvuran okurlarımızdan Nevin Sarı ise daha önce ödemedikleri işgal cezalarını ödemeye hazır olduklarını, geçen yıl gelen ecr-i misil tahakkukunu da mahalleli olarak ciddiye almadıklarını söylüyor:

  ‘‘Biz gelen ecr-i misilleri ödemeye hazırlanıyorduk ki sağdan soldan bize kimsenin bu parayı ödemediğini, bu tür tebliğlerin sık sık geldiğini ve ödenmesi gerekmediğini söylediler. Biz üzerimize düşen işgal parasını ödemeye de, burayı bize satmaya kalkarlarsa satın almaya da hazırız.’’

  Okurlarımızın arazilerini satın alma talebine Beykoz Belediye Başkanı Alattin Köseler'in açıklaması cevap niteliği taşıyor:

  ‘‘Konuyu ilçedeki kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde ele almak istedik. Ancak yapılan temaslar sonucu buranın belediyemize devrinin mümkün olmadığı anlaşıldı. Bölge aynı zamanda SİT alanı. Bu yüzden daha önce yapılan tapu tahsisleri de iptal edilmiş.’’

  Bu durumda Tokatköylülerin evlerini kurdukları arazileri satın almaları yasal açıdan mümkün görünmüyor. Yapılması gereken vakit geçirmeden yaptıkları işgalden dolayı tahakkuk eden ecr-i misilleri ödemek. Ancak mahalleli son bir umut yetkililere sesini duyurmaya çalışacak. Bunun için 7 Mayıs Pazar günü Beykoz Çayırı’nda bir piknik düzenleyeceklerini açıklayan Muhtar Erkan Atagün ‘‘piknikte, mahalleli tahliye kararına direneceğini gösterecek ve ilgililerden yardım isteyecek’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı