TOKAT HABERLERİ

Tokat’ta Çömlek Boyama Sanatı Yaşatılmaya Çalışılıyor

IHA
27.08.2015 - 10:32Son Güncelleme :

Tokat´ın tarihi mekanlarından Taşhan´da, Türklerin en eski sanatlarından birisi olan çömlek boyama sanatı yaşatılıyor

IHA

Tokat’ın tarihi mekanlarından Taşhan’da, Türklerin en eski sanatlarından birisi olan çömlek boyama sanatı yaşatılıyor
Türk milletinin en eski sanatlarından birisi olan boya ile bezeme, Tokat´ta dekoratif çömlek boyama sanatıyla sürdürülüyor. Geçmişte mezarları, halı-kilimleri, camileri ve konakları süsleyen bu dekoratif boyama sanatı, günümüzde kentte bu sanatın son temsilcisi Duygu Adıyaman tarafından çömleklerin üzerine işleniyor.Dekoratif Çömlek Boyama Ustası Duygu Adıyaman, boya ile bezeme çok eski bir sanat olduğunu kaydetti. Çömlekçilikte Tokat’ın dördüncü büyük merkez olmasına rağmen çok fazla tanınır olmadığını ifade eden Adıyaman, günümüzde bu sanatın sokak sanatı olarak icra edilmesinin; halkın genetik hafızasını da canlandırdığını düşündüğünü ifade eden Adıyaman, “İnsanın göreneği neyse geleneği odur. Bizim burada bu işi yapıyor olmamız zaten işin devamını otomatik olarak sağlayacaktır. Türkiye’de yaygın olarak bilinen merkezler; Avanos, Çanakkale, İznik, Kütahya. Tokat bilinmiyor. Bir kere bu işi yaptığınız andan itibaren insanların genetik hafızası canlanmaya başlıyor. Bir algı oluşmaya başlıyor, bu iş burada yapılabilir oluyor. Çünkü Handaki dükkanların bir özelliği de şu; biz aslında sokak sanatı yapıyoruz burada. Caddenin üzerinde insanların atölyeleri var. Vatandaş gezerken bütün işlerin nasıl yapıldığını görebiliyor, gözlemleyebiliyor” dedi.
Ham çömleği aldıktan sonra karar verdikleri bir zemin rengiyle zemini boyadıklarını ifade eden Adıyaman, “Burada ben sarıya karar verdim ve sarıyla boyadım. Üzerine bir deseni ister doğaçlama fırça ile istersek aydıngerle yardımıyla geçirme şansımız var. Deseni geçirdikten sonra renklendirmeleri yapıyoruz. En son aşamada da vernik atıp işlemi tamamlıyoruz tabi rötuşları yaptıktan sonra. Genelde şehirde yaşayan insanlar ve şehir dışında yaşayan Tokatlılar bizim müşteri grubumuzu oluşturuyor. Çok fazla yabancı müşterimiz var. Onlar daha küçük ürünleri almayı tercih ediyorlar. Kolay taşınabilir ürünleri tercih ediyorlar. Dekorasyon malzemelerini ağırlıklı olarak özel hediyeliklerde kullanıyoruz. O şekilde daha çok satıyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tokat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tokat ilinden Tokat’ta Çömlek Boyama Sanatı Yaşatılmaya Çalışılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tokat’ta Çömlek Boyama Sanatı Yaşatılmaya Çalışılıyor haberi güncellenecektir.

TOKAT NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:37
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  12:31
 • İkindi
  15:03
 • Akşam
  17:20
 • Yatsı
  18:53
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
TOKAT NÖBETÇİ ECZANELER
Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Bahar Ecz. Eczanesi

  Tokat
 • Gazioğlu Ecz. Eczanesi

  Tokat
Sayfa Başı