TOKAT HABERLERİ

Tokat’ta 15 Bin Kişilik Aşure İkramı

IHA
27.10.2015 - 17:43Son Güncelleme :

TOKAT BELEDİYESİ TARAFINDAN 15 BİN KİŞİYE AŞURE İKRAM EDİLDİ.

IHA

Tokat Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısı ile 15 bin kişilik aşure ikram edildi.
Hüdayi Sayıbaş Yeraltı Çarşısı üzerinde vatandaşın yoğun katılımıyla yapılan aşure ikramı öncesinde Kur’an tilaveti yapıldı. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Muharrem ayının acılarla dolu, insanların yüreğini dağlayan bir ay olduğunu ifade ederek, “Peygamber Efendimizin ciğerparesi, o çok sevdiği torunu Hz. Hüseyin’in ve evlatlarının şehit edildiği, Kerbela’da susuz bırakıldığı ve şehadete yürüdüğü bir aydır. O yüzden Hz. Hüseyin Efendimize Serdarı Şehit deriz (Şehitlerin başı). Allah onların yanında bizleri de cennetine nail eylesin” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Müftüsü Ahmet Erdem önlük giyerek halka aşure dağıtımı yaptı. Vatandaşlar yaşanan yoğunlukta aşure alabilmek için adeta birbiriyle yarıştı.
15 bin kişilik aşurede 500 kilogram şeker, 300’er kilogram yarma, nohut, fındık, fasulye, 230 kilogram incir, 150 kilogram kayısı, 170 kilogram üzüm, 130 kilogram karışık pekmez, 15 kilogram nişasta, 60 kilogram ceviz ile 500 kilogram su kullanıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tokat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tokat ilinden Tokat’ta 15 Bin Kişilik Aşure İkramı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 17 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tokat’ta 15 Bin Kişilik Aşure İkramı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı