Tofaş'ta 1.900 personele zorunlu tatil

Hürriyet Haber
08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, faizlerdeki yükselme nedeniyle genel tüketim talebinin düşmesi karşısında, üretim programını yeniden düzenledi. Üretim programındaki azalma nedeniyle 1.900 mavi yakalı personel, yarım ücretle tatile çıkarılacak.

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası'dan İMKB'ye gönderilen açıklamada, yaşanmakta olan krizin etkisiyle artan faizlerin, tasarrufların yön değiştirerek, tüketimden faize kaymasına neden olduğu kaydedildi.

Bu tercihin ne kadar süre ile devam edeceğinin henüz belli olmadığı dile getirilen açıklamada, "Üretim planlamasını aralık aylarının yüksek talebine göre ayarlamış olan şirketimiz, son gelişmeler karşısında bu programı revize etme ve yüksek stokla kalmamak için üretim programımı yeniden yapma gereğini hissetmiştir" denildi.

Yeni programa göre, 11-15 Aralık tarihleri arasında 131 serisi üretimi yapılmayacak. Ancak, Palio Weekend, Doblo ve Marea üretimine devam edilecek. 18-22 Aralık arasında 131, Palio, Siena ve Palio Weekend üretimi durdurulacak. Doblo ve Marea'nın üretimi ise sürdürülecek.

Tofaş'ın açıklamasında, üretim programındaki bu azalma nedeniyle ilk hafta yaklaşık bin, ikinci hafta da 900 kişinin eklenmesiyle bin 900 mavi yakalı personlin ücretlerinin yüzde 50'si ve sosyal haklarının tamamını alarak tatile çıkacakları bildirildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı