TOFAŞ'ın "Doblo" tekeli sona eriyor

Hürriyet Haber
13.12.2001 - 13:25 | Son Güncelleme: 13.12.2001 - 13:25

FIAT`ın, bugüne kadar sadece Türkiye`de üreterek dünya pazarına sunduğu ``Doblo`` modeli hafif ticari araçlar, kısa süre içinde Brezilya`da da üretilecek.

Tofaş`ın ``Doblo tekelini`` sona erdirecek karar kapsamında, FIAT`ın Brezilya`daki fabrikalarında deneme üretimine başlandığı, seri üretime de kısa bir süre içinde başlanılacağı bildirildi.

Tofaş CEO`su Jan Nahum, yaptığı açıklamada, Doblo`nun Brezilya`da da üretilecek olmasının, Tofaş`ı kesinlikle olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

Doblo modellerinin parça kalıplarının sadece Bursa`daki Tofaş Fabrikası`nda bulunduğuna dikkati çeken Nahum, ``Brezilya`daki fabrika montaj ağırlıklı olarak çalışacak. Güney Amerika pazarına yönelik olacak bu fabrikada, Türkiye`de üretilen parçalar kullanılacak.

Bursa`daki fabrikadan gönderilecek parçalar, Brezilya`daki fabrikada montajı yapıldıktan sonra satışa sunulacak. Doblo`nun parça üretimi konusundaki Tofaş tekeli devam edecek`` şeklinde konuştu.

Tofaş`ın Bursa`daki fabrikasında 13 ayda 100 bin Doblo üretildiğini hatırlatan Nahum, Brezilya`daki fabrikanın ise sadece montaj yapacak olmasına karşın, yıllık 15 bin araç kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Nahum, Brezilya`daki fabrikanın üretimde kullanacağı parçaları Bursa`daki fabrikadan temin edecek olmasının, Tofaş`ın ihracatını da artıracağına işaret ederken, bu yıl 700-800 milyon dolar olarak gerçekleşmesi tahmin edilen toplam ihracatın, 2002 yılında 1 milyar dolara ulaşabileceğini kaydetti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı