Tofaş'ı Birmot, Ford Otosan'ı Otokoç satacak

Hürriyet Haber
10.07.2001 - 01:52 | Son Güncelleme:

Koç Holding'in dün yapılan olağanüstü genel kurulunda, topluluk bünyesindeki 17 oto şirketinin birleşme sözleşmesi onaylandı.

Bursa Oto, Ege Oto, Egemek, Gün Oto, İstanbul Oto, Kuzey Motorları, Marmara Oto, Ormak, Otoan, Otokoç, Otomotor, Ottar, Samoto,Standart Motor, Suroto, Tormak ve Toroto'yu birleştiren Koç, bundan sonra Tofaş ürünlerini Birmot, Ford Otosan ürünlerini de Otokoç ile pazarlayacak. Koç Holding'den yapılan açıklamaya göre, otomotiv pazarlama ve satış sonrası hizmetleri yapacak Birmot 11, Otokoç 7 şube ile 8 değişik şehirde çalışacak. Böylece satış ve servis hizmetinin tek elden yürütülmesi suretiyle başta stok, nakit yönetimi ve destek hizmetleri olmak üzere tüm iş, ilişki, iletişim ve bilgi süreçlerinde verimlilik artırılarak, rekabet avantajı sağlanacak.

Bugün yapılan Olağanüstü Genel Kurulu'nda onaylanan sözleşme ve esas sözleşme değişikliği uyarınca 17 şirkeKoç Holding'e geçecek. Holdingin 85.5 trilyon lira olan çıkarılmış sermayesi 16.1 trilyon lira artışla 101.6 trilyon liraya çıkmış olacak. Birleşme nedeniyle artırılan 16.1 trilyon lira sermayeyi temsil eden hisse senetleri, 17 şirketin Koç Holding dışındaki ortaklarına verilecek. Koç Holding, 17 şirketin iştirak portföyleri ile gayrimenkullerinin sahibi olmasının yanında, Birmot ve Otokoç'un da yüzde 99 hissedarı olacak. Açıklamada, ‘‘Birleşme ile Koç Holding, iştiraklerivasıtasıyla kontrol ettiği bir kısım şirket hisselerine doğrudan sahip olmakta, bu suretle de topluluk iştirak yapısı yatırımcılar yönünden daha yalın hale gelmektedir’’ denildi. 17 şirkete ait, toplam 435 bin metrekare arsadaki 234 bin metrekareye denk gelen İstanbul'da 7, Ankara'da 2, İzmir'de 2, Antalya'da 2, Adana'da 2, Bursa, Samsun ve Eskişehir'de 1'er mağaza, show-room, depo, servis bina ve tesis de Koç Holding'in mülkiyetine geçti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı