« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tofaş şampiyon: 99-96

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Final serisinin 5. maçında Efes Pilsen’i uzatmada deviren Bursa ekibi üst üste ikinci kez mutlu sona ulaştı. Tofaşlı Rivers, attığı 40 sayıyla takımının zafere ulaşmasında büyük rol oynadı.

POTAYA Tofaş damgası... Play-off final serisinin 5. maçında Efes Pilsen'i uzatmada 99-96 yenen mavi beyazlılar, üst üste ikinci kez şampiyon oldu. Maça iyi başlayan Efes, oyunda üstünlüğü ele aldı. Hüseyin, Griffith'i çember altında iyi kontrol etti. İyi hücum eden Efes ilk yarıyı 47-35 önde bitirdi.

İkinci yarıda 30. dakikada Efes'in üstünlüğü vardı. Laciveret beyazlılar farkı bir ara 17 sayıya kadar çıkardı: 60-43. Bu dakikadan sonra sahneye Rivers çıktı. Tek başına direndi. Peş peşe sayılar üretti ve takımını ateşledi. Griffith de bu oyuncuya katıldı. Rimaç kritik sayılar buldu. Bu arada Efes üst üste iki hata yapınca durum 86-86 oldu ve maç uzatmaya gitti.

uzatma nefes kesti

Uzatmada büyük çekişme vardı. Ancak Mulaömeroviç uzatmanın bitimine 22 saniye kala çok önemli bir hata yapınca, bunu iyi değerlendiren Tofaş maçı 99-96 kazanıp, Türkiye Kupası'ndan sonra, Lig şampiyonluğu kupasını da müzesine götürdü.

SALON: Abdi İpekçi

HAKEMLER: Fatih Söylemezoğlu (*), Haluk Yeşiloğlu (*)

EFES PİLSEN: Mulaömeroviç (*) 18, Hidayet (**) 15, İbrahim (**) 18, Hüseyin (***) 10, Drobnjak (***) 32, Ömer (**) 3, Arda (*)

TOFAŞ: Rimaç (***) 13, Alper (***) 8, Mehmet (**) 1, Griffith (***) 23, Rivers (****) 40, Asım (**) 6, Şemsettin (***) 6, Murat (***) 2, Cüneyt (**)

İLK YARI: 47-35 Efes lehine

NORMAL SÜRE: 86-86

BEŞ FAULLER: Murat, Rimaç (Tofaş), Hüseyin (Efes Pilsen)

Efes Pilsen’den itiraz

EFES Pilsen ile Tofaş arasında oynanan play-off final serisinin 5. maçında, hakem Haluk Yeşiloğlu çok önemli bir hata yaptı. Yeşiloğlu, maçın ilk yarısında sakatlandığı için 'değiştirin' işareti verdiği Mulaömeroviç'e itirazlarından dolayı teknik faul çaldı. Kural gereği bu faulun Mulaömeroviç o sırada yedek sayıldığı için bench'e yazılması ge

rekiyordu. Ancak hakemler bu faulu Mulaömeroviç'e yazdıkları için Efes'in 7 faul limiti bu faulle doldu. Hakemler ve masa, bu hatalarını ilk ölü zamanda düzeltselerdi, hiçbir sorun olmayacaktı. Ancak hata devre arasında düzeltilince, Efesliler doğal olarak bu duruma itiraz ettiler. Konu ile ilgili kararı Basketbol Federasyonu verecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz