« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TOFAŞ örnek hassasiyetle sezonu açtı

Beko Basketbol Ligi takımlarından TOFAŞ'ın yeni sezon açılışı yapıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Bursa Anadolu Otomobil Müzesi'nde gerçekleşen açılış törenine, Bursa Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu, TOFAŞ Üst Yöneticisi Kamil Başaran, TOFAŞ Spor Kulübü Başkanı Efe Aydan, kulübün eski başkanlarından Ersin Taş ile teknik heyet ve basketbolcular katıldı.

Kamil Başaran, törende yaptığı konuşmada, şehit haberlerinin gelmesi üzerine önce töreni iptal etmeyi düşündüklerini, daha sonra kutlama kısmını iptal edip, sade bir açılış yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Konuşmasının başında konukları 1 dakikalık saygı duruşuna davet eden Başaran, TOFAŞ'ın 44 yıldır Bursa'da faaliyet gösterdiğini, Türkiye'nin ilk otomotiv sanayi kuruluşu olduğunu, halen 5 markaya üretim yaptığını, 8 bin çalışanıyla ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalıştığını bildirdi.

Başaran, TOFAŞ'ın Türkiye'de birçok ilki gerçekleştirdiğine işaret ederek, “Ümit ediyorum ki bundan sonraki süreçte de ilkleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. İstihdam olarak, yerli üreterek bugünden daha fazlasını Türk ekonomisine vereceğiz. Bursa'da büyüdük ve sağladığımız tüm katma değerle her şeyi Bursa ile paylaşmak istiyoruz” dedi.

Bundan sonra sadece istihdam ve endüstriyel büyümeyi yeterli görmeyeceklerini, spor, kültür ve sanat faaliyetlerine daha fazla önem vereceklerini kaydeden Başaran, “TOFAŞ olarak basketbol, voleybol, futbol, masa tenisi ve briç ana spor dalları olmak üzere pek çok branşta faaliyet gösteriyoruz. Kim bilir, belki tekrar otomobil sporunu canlandırabiliriz. TOFAŞ Bursa'daki bir çınar. Bursa ile tamamen gönül bağı sağladığımızı, her tarafımızla Bursa'ya entegre olduğumuzu görüyoruz” diye konuştu.

Başaran, 1974 yılında kurulan TOFAŞ'ın bu süreçte, 1 kez yenilgisiz bölgesel lig şampiyonluğu yaşadığını, 4 kez 2. lig şampiyonu olduğunu, 3 kez Türkiye Kupası'nı kaldırdığını, 2 kere Türkiye ligi şampiyonluğu sevincini yaşadığını ve 1 kez de Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı müzesine götürdüğünü ifade etti.

Konuşmanın ardından Kulüp Başkanı Aydan, teknik heyet ve oyuncuları tanıttı.

Törenin son bölümünde TOFAŞ'ın altyapısında yetişen ve milli takımlara seçilen oyunculara plaket verildi.

TOFAŞ Üst Yöneticisi Başaran: “Bilinçli basketbol oynayan, eğitimini alan, bizi en iyi şekilde temsil edecek oyuncular yetiştirmek istiyoruz”
         
Beko Basketbol Ligi takımlarından TOFAŞ'ın üst  yöneticisi Kamil Başaran, bilinçli basketbol oynayan, eğitimini alan, kendilerini  en iyi şekilde temsil edecek oyuncular yetiştirmek istediklerini söyledi.

Kulübün Bursa Anadolu Otomobil Müzesi'nde gerçekleşen yeni sezon  açılışının ardından Başaran, Kulüp Başkanı Efe Aydan ve Genel Menajer Coşkun  Teziç basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başaran, TOFAŞ'ın ligde illaki şampiyonluk iddiasıyla mücadele etmek  yerine kalıcı olmak amacıyla mücadele etmeyi tercih ettiğini söyledi.

“Nasıl otomobil üreterek ön plana çıkıyorsak, gençlerimizi basketbola  kazandırarak öne çıkmak istiyoruz” diyen Başaran, “Bilinçli basketbol oynayan,  eğitimini alan, bizi en iyi şekilde temsil edecek oyuncular yetiştirmek  istiyoruz. Biz alıp satan değil, üreten bir kurumuz. Basketbolda da kendi alt  yapımızdan yetişen, dışarıdan da destekleri alarak, kendi ekolümüzü yaratmak  istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Başaran, yeni tesisleşmeyle ilgili soruya, “Bu uzun vadeli bir yatırım.  Bursa'ya iyi bir arena gerekli” yanıtını verdi.

Kulüp Başkanı Aydan ise yeni bir ekolün yaratılmasının kolay olmadığını  dile getirdi. Alt yapılarından oyuncu yetiştirerek bunu yaratmak istediklerine  işaret eden Aydan, şöyle konuştu:

“Bu kolay değil. Bunu daha önce iki kez Eczacıbaşı yapmıştı. Bunlar  rastlantı değil. Belli yatırımlar ve planlarla uzun vadeli çalışma gerekiyor. Şu  anda ligde çok yabancı oynuyor. Bu da ayrı bir etken. 12 yıl aradan sonra Avrupa  kupalarına adım attık. Şartlar elverişli olursa yeniden eski TOFAŞ olur.”

Aydan, gazetecilerin, “TOFAŞ'a gelirken ömür boyu sözleşme imzaladığınız  söyleniyor. Doğru mu?” yönündeki sorusunu, “Kısa vadeli olarak bulunmaya  gelmediğimi, uzun yıllar hizmet etmek istediğimi söyledim. Bunu hayal ediyordum.  Bana bunun TOFAŞ'ın kurallarına bağlı kalırsam olabileceğini söylediler. Burada  bulunuyorsam görevimi yapmış sayılırım. Bana bunu sağlayan yönetime ve inananlara  teşekkür ediyorum” şeklinde yanıtladı.

Genel Menajer Coşkun Teziç, 17 yıldır Efe Aydan ile çalıştıklarını,  onunla görev yapmanın zevkli olduğunu ifade ederek, Aydan'ı “iyi bir lider”  olarak nitelendirdi.

Toplantının ardından, Başaran ve Aydan, müzede ilk üretim olan Murat 124  marka otomobilin önünde anı fotoğrafı çektirdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler