Gündem Haberleri

  Tofaş, “Investors in People (IIP) Sertifikası” aldı

  A.A.
  16.10.2007 - 13:48 | Son Güncelleme:

  Tofaş, şirket performansının çalışanlar aracılığıyla artmasına katkıda bulunan uluslararası insan kaynakları standardı “Investors in People (IIP) Sertifikası”nı almaya hak kazandı.

   Tofaş'ın IIP sertifikasını almasına ilişkin basınla sohbet toplantısında konuşan Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, Tofaş'ın aldığı bu sertifikanın şirketin 39 yıllık üretim sürecindeki en önemli olaylardan biri olduğunu söyledi.

  Tofaş'ın kurulduğundan bu yana insana yatırım alanında gösterdiği titiz çalışmalar sonucunda elde ettiği bu sertifikayla “yine sektörde bir ilke imza attığını” kaydeden Pandır, büyük bir değişim ve atılım içinde olan Tofaş'ta çalışanların motivasyonu ve gelişiminin çok daha önemi hale geldiğini anlattı.

  Pandır, “Yeni yatırımlar ile her geçen gün biraz daha büyüyen Tofaş ailesi, insana yatırım yapan şirket ödülünü fazlasıyla hak ediyor” dedi.

  Tofaş çalışanlarında “adanmışlık” olgusunun çok fazla geliştiğini dile getiren Pandır, çalışanların Tofaş'ı, “kendi şirketleriymiş” gibi benimsediklerini söyledi.

  Aldıkları IIP sertifikasının doğru yolda olduklarının göstergesi sayılabileceğini vurgulayan Pandır, bu sertifikanın şirketin insan kaynakları konusunda hedefledikleri yere gelmekte olduklarını gösterdiğini kaydetti.

  Pandır, bu sertifikanın Tofaş'ın bundan sonraki kültürel yapısını yönlendirmek için çok iyi bir araç olacağını dile getirdi.
  Son yıllarda Fiat'taki değişimi anımsatan Ali Pandır, şirketin yeniden parlayan yıldız haline geldiğini, Fiat'ta çalışabilmek için insanların büyük gayret sarfettiğini, şirketin insan kaynakları politikasındaki değişimlere işaret etti.
  Aynı şekilde Tofaş'ta çalışan genç kadronun da yüksek beklentiler içinde bulunduğunu belirten Pandır, yakın zaman içinde bu beklentileri iyi bir şekilde destekleyecek projelere başlayacaklarını anlattı.

  Tofaş'ın 2008 yılı önceliklerinin geçen günlerde yapılan bir toplantıda tespit edildiğini belirten Fandır, 2008 yılında kurum kültürünün öne çıkarılması konusunda çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

  Yenilikçilik kültürünü bütün departmanlara yaygınlaştırmayı amaçladıklarını aktaran, şirket içinde uyguladıkları “Potansiyel Geliştirme Programı”na da değinen Pandır, bu program sayesinde milyon avroluk tasarruf getirici projeler ortaya çıktığını bildirdi.

  BURHAN ÇAKIR'IN KONUŞMASI

  Tofaş İnsan Kaynakları Direktörü Burhan Çakır da, 2005 yılı sonralarına doğru Tofaş'ın yeni vizyonu ortaya çıkınca, IIP standardının, vizyonları ve insana yatırım felsefeleri ile çok örtüştüğünü gördüklerini söyledi. Bu standardın zaten güçlü oldukları insana yatırım faaliyetlerini taçlandırarak rekabet güçlerine güç kattığını ifade eden Çakır, şunları söyledi:
  “İnsan kaynakları yönetim ve geliştirme uygulamalarımızın dünya standartlarında olmasını istiyoruz. 2007 yılı için belirlenmiş olan 7 şirket önceliğinden birinin 'insana yatırım ödülünü almak' olması, bu konudaki kararlılığımızı gösteriyor. Daha da önemli bir nokta ise bu ödülü çalışanlarımızın şirketimize vermiş olmasıdır.

  Bu ödül, çalışanlarımız 'Tofaş bize değer veriyor' dediği için Tofaş'ın olmuştur. Bu bize, daha da büyük bir sorumluluk yüklemiştir. İnsana yatırım yolculuğumuzda IIP sertifikasını almak ne bir başlangıç ne de bir son olacaktır. Tofaş'ın çalışanına yatırımı bu sertifika ile tescillenerek ivmesini artıracaktır.”

  Tofaş'ın insana yatırım çalışmalarının 39 yıldır devam ettiğini anlatan Çakır, o günlerden bugüne yapılan çalışmalara değindi.

  TAKDİR VE ÖDÜLLENDİRMENİN ÖNEMİ

  Çalışanların yönetime katılımı ilkesi doğrultusunda öneri kutuları oluşturduklarını belirten Çakır, geçen yıl 5 bin çalışandan gelen yaklaşık 25 bin öneri sayesinde şirketin 4,5 milyon avroluk tasarruf sağladığını bildirdi.

  Önerilerle sağlanan toplam tasarrufun ise 67 milyon avroya yaklaştığını bildiren Çakır, kendilerine gelen önerilerin yüzde 70'inin ise uygulamaya geçirildiğini anlattı.

  Çakır, çalışanların motivasyonunda takdir ve ödüllendirme sisteminin etkili olduğunu vurguladı.
  Çalışanların önerilerinden örnekler de veren Çakır, önümüzdeki günlerde piyasaya sunacakları mini kargonun (fiorino) motor kaput menteşesinin tasarımının bu önerilerle yeniden tasarlandığını belirtti.

  Çakır, mavi yakalı çalışanların yüzde 95'inin beyaz yakalı çalışanlarının ise yüzde 86'sının öneri sunduğunu bildirdi.
  Toplantıda verilen bilgiye göre, dünyanın tek insan kaynakları kalite standardı olan IIP, 4 ilke, 10 gösterge ve 39 kriter temelinde danışmanları tarafından seçilen çalışanlar ile yapılan mülakatlar ve değerlendirmeler sonucunda veriliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı