Tofaş ilk çeyrekte tarihi satışı yakaladı, rekabet cezasıyla kârı % 30 düştüTofaş ilk çeyrekte tarihi satışı yakaladı, rekabet cezasıyla kârı % 30 düştü

Hürriyet Haber
03.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Holding ve İtalyan Fiat ortaklığı olan Tofaş’ın ilk çeyrekte net kârı, geçen yıl ilk çeyrekte şirketin ertelenen vergi gelirinin, bu yıl vergi giderine dönüşmesi ve Rekabet Kurulu’nun şirkete kestiği para cezası için ayrılan karşılığın etkisiyle yüzde 30.5 düşüşle 82.3 milyon TL olarak gerçekleşti. Tofaş’ın satış gelirleri ise ilk çeyrekte yüzde 18.2 artışla 1.83 milyar lira ile beklentileri aştı.

35.8 milyon ceza ayırdı
Şirketin faaliyet raporunda kârlılığa ilişkin olarak yapılan açıklamada, “Bu yıl ilk çeyrek itibariyle ertelenen vergi gideri 13.7 milyon TL iken geçtiğimiz yıl 28.3 milyon TL ertelenen vergi geliri olması ve Rekabet Kurulu tarafından bu yıl otomotiv sektöründeki 15 şirkete uygulanan ve Danıştay’a itiraz yolu açık olan 47.8 milyon TL cezanın yüzde 75’i olan 35.8 milyon TL ceza karşılığı nedeniyle, net kâr geçtiğimiz yıl aynı döneme göre 82.3 milyon TL olmuştur” denildi. Toplam satış gelirleri açısından ilk çeyrek Tofaş tarihinin en başarılı birinci çeyrek performansı oldu.

Otomotivde emisyon da  vergiye dahil oluyor

MALİYE Bakanlığı, otomotivde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sistemini  değiştirmeye hazırlanıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığının yeni araçların ruhsatına gram/kilometre şeklinde emisyon salınımı yazılması zorunluluğunu getirmesinin ardından, emisyon salınımı motorlu araçların vergilendirilmesinde de ana unsurlardan biri haline getiriliyor.  Teknik çalışmaya göre, motor silindir hacmi yeni dönemin vergi sisteminde de var olacak. Ancak, yeni  sistemde motor silindir hacminin yanına “emisyon salınımı” da gelecek. ÖTV ve MTV’de yeni vergi sisteminin temelini “motor silindir hacmi  emisyon salınımı”oluşturacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı