TOFAŞ en derin krizde 4 dalda şampiyon oldu

Hürriyet Haber
18.01.2002 - 01:55 | Son Güncelleme:

Tofaş, cumhuriyet tarihinin en derin krizinin yaşandığı 2001'de 4 dalda şampiyon oldu. TOFAŞ'ın CEO'su Jan Nahum düzenlediği basın toplantısında şirketinin ‘‘İhracat, üretim, istihdam, borsa-kazanç’’ şampiyonu olduğunu söyledi.

Ayrıca birçok otomobil yarışında da marka olarak şampiyonluklar kazandıklarını belirten Nahum ‘‘Öyle bir yıl yaşadık ki, en derin kriz oldu. Umuda her zamankinden çok ihtiyacımız oldu. Otomobil endüstrisi ve TOFAŞ bu anlamda o aranan umudun ışığı oldu. En derin krizde milletin beklediği çıkış yolunun simgesi olmayı başardık’’ dedi.

TOFAŞ'ın 2001'de 100 bin araç ihracatı yaptığını ve 683 milyon 971 bin dolarlık ihracat cirosuna ulaştığını belirten Nahum şöyle konuştu:

‘‘İhracatın şampiyonu biziz. İhracat için her ürünün güncel, AB gibi zor bir pazarda normlara uygun, kaliteli ve rekabetçi olması gerekiyordu. Bu ihracat ile bu konulardaki gücümüzü de kanıtladık. Artık kalıp ihracatı da yapabiliyoruz. İnsan kaynağımız da dışa açıldı. Mısır, Çin, Brezilya ve İtalya'da TOFAŞ'lılar çalışıyor.’’

TOFAŞ'ın üretimde de 117 bin 300 adet araç üreterek sektör lideri olduğunu anlatan Nahum, araştırma geliştirme (ARGE) yatırımlarına da hız verdiklerini bildirdi. 2001'de en çok istihdama sahip otomotiv kuruluşu olduklarını da belirten Nahum, ‘‘İstihdamın şampiyonu da biziz. Çünkü 887 beyaz, 3702 mavi yakalı olmak üzere 4589 doğrudan çalışanımız var’’ diye konuştu. Nahum halka açık bir şikte olarak bir şampiyonluk da Borsa'da elde ettiklerini ve 2001'de yatarımcılarına TL bazında yüzde 300, ABD Doları bazında ise yüzde 140 kazanç sağladıklarını ifade etti. Nahum, 2002 yılı için beklentilerini de şöyle anlattı:

‘‘İç pazarda toplam 175 bin araç satılabilir. İhracat da artmaya devam eder. Bu yüzden biz umutluyuz. 2002'de piyasa daha iyi olacak. Ocak ayı itibariyle durum çok kötü. Ancak bunu bekliyorduk. Çünkü Aralık ayındaki vergi indirimi ile Ocak ayındaki talep önceden eridi. Ancak yılın geneline yönelik beklentimiz iyimser. Ortağımız FİAT da Türkiye için aynı beklenti içinde.’’
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı