Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tochack mucizesi

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

‘‘Ben hangi futbolcumun nasıl nefes alıp verdiğini bile biliyorum’’ diyen Galli hoca, ‘‘Bu tempo ile gidersek içerde de dışarda da tüm hesaplarım tutacak’’ dedi.

Başarının mimarı

Şampiyonlar Ligi'nde fırtına gibi esip tüm Türkiye'yi sevince boğarken, başarının perde arkasındaki mimarı Teknik Direktör Benjamin Toshack herşeyi Hürriyet'e anlattı. Galli Hoca sezon başında yerden yere vurulan Karakartal'da yarattığı mucizeyi şu sözlerle özetledi; ‘‘Takım disiplini ve profesyonellik. Bunları uyguladım ve başardım.’’

KOLAY OLMADI

Beşiktaş'ı bugünlere getirmenin hiç de kolay olmadığını ifade eden Toshack, başarıya giden yolu şöyle anlattı: ''Sezon başında haksız eleştiriler aldım. TSYD Kupası'nda yenilince kıyamet koptu. Ama ben futbolcuları tanımıyordum. Ve şu anda hangi futbolcumun nasıl nefes alıp verdiğini biliyorum.

PATRON BENİM

Türkiye'ye geldiğimde yedek kulübesinde bile oturan futbolcunun Avrupalı meslektaşları kadar transfer ücreti aldığını gördüm. Herkesin profesyonelce hareket etmesini ve takım disiplinine uymalarını sağlamak için uğraş verdim ve başardım. Takımın tek patronu benim. Ve yönetim de bize başarı için büyük paralar ödüyor.

SAVAŞAN ASKERLER

Geçen yıllardaki Beşiktaş'ın maçlarına bakıyorum. Sahada bir, iki general var diğerleri asker. Şimdi hepsi yürekten savaşan asker oldular. Takım için önemli olanda forma için savaş veren askerlerdir. Benim felsefemde çalışmayan kim olursa kendisini kapı dışında bulur. Bu tempo ile gidersek sezon başı yaptığım tüm hesaplar tutacak.‘‘

GÖTEBORG GÜÇLÜ

Göteborg'u P.S.Germain ile yaptığı maçta izlemiştim. Çok güçlü bir ekip. P.S.Germain ekibinden yediği üç golde de şanssızdı. Tempolu oynuyorlar. Yardımcılarım Fuat Yaman ve Tayfun Özüsakız'la kafa kafaya verdik ve Göteborg maçının taktiğini belirledik.

AMOKACHİ'NİN HIRSI

Göteborg maçı öncesi en etkili silahım Amokachi sakattı. Kendisine gidip ‘‘Oynayamayacaksan yerine Letchkov görev yapsın’’ dedim. Amokachi'nin rengi ve davranışı bozuldu. O an takım ruhunun varolduğunu gördüm ve Amokachi'ye güvenerek formasını teslim ettim.

7 PUAN DAHA

Şampiyonlar Ligi’nde futbolcularıma tek bir hedef gösterdim ‘‘Mutlaka grup birincisi olmalıyız.’’ P.S.Germain'i ve Göteborg'u yendik. İsveç ekibi ile 15 gün sonra rövanş yapacağız. Bu maçtan da 3 puan bekliyorum. Çünkü intikam almak için açık futbol oynayacaklar. P.S.Germain ve B.Münih ile yapacağımız maçlardan korkmuyorum. 7 puan daha alacağız.’’


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler