Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

TOBB'dan önemli çıkış...

Muharrem SARIKAYA

Refahyol'un yıkılmasında beş sivil toplum örgütünün ne kadar büyük etken olduğu bilinen bir gerçek. O dönemde, birbirleri ile çekişme halinde olan beş sivil toplum örgütünü bir araya getiren nedenler de belli.

28 Şubat kararlarının hemen ardından, sivil toplum örgütlerinin Refahyol'a karşı mücadelesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Çankırı toplantısıyla örgütlü bir şekle dönüşmüştü.

BÜYÜK TOPLANTI

Bir yıl aradan sonra TOBB, en büyük bölge toplantısını yarın Balıkesir'de yapıyor.

Refahyol'un yıkılıp, yerine Anasol-D koalisyonunun kurulmasında, Türk-İş, DİSK, TİSK, TESK ile birlikte büyük katkısı olan TOBB, yarın hükümetin 9 aylık icraatını masaya yatırıyor.

Son bir aydır, bu beş sivil toplum örgütü hükümetin icraatına dönük hoşnutsuzluklarını yüksek sesle dile getirmeye başlamıştı. Daha önce birkaç kez bir araya gelen beşli sivil inisiyatif, 25-26 Mart tarihinde toplanarak ortak bir deklarasyon çıkarmayı da planlıyor.

TOBB'un Balıkesir'de yarın yapacağı toplantı da, bu açıdan önem kazanıyor.

TOBB Başkanı Fuat Miras, Balıkesir toplantısına dönük olarak dün şunları söylüyor:

‘‘28 Şubat beklentisi yeniden hâkim olmaya başladı. Biz demokrasi kesintiye uğramasın diye geçen yıl müdahale etmiştik. Şimdi siyasiler bir yandan demokrasi derken, diğer yandan ara rejim özlemi içine giriyorlar. Buna dönük olarak TOBB'da bir tepki var. Sanırım bu dile getirilecek.’’

Miras, belli ki, yarın yapılacak toplantı öncesi oda, borsa başkanlarının nabzını önceden tutmuş.

Miras söze,‘‘Erken genel seçim istemiyoruz’’ diye başlıyor. Ancak hemen ardından siyasilerin tutumlarına dönük sert eleştirileri şöyle dile getiriyor:

‘‘Siyasi partiler hâlâ birbirleri ile zıtlaşmanın içindeler. Ekonomide durum ortada. Dengeleri böylesine bozuk bir Türkiye nereye kadar gidebilir. Biz birbiriyle zıt beş kuruluş bir araya geliyoruz, onlar bir araya gelip TBMM'de bir an önce çıkması gereken yasalarla uğraşmıyorlar. Seçim olsa neyi çözecek?’’

Miras, vergi, sosyal güvenlik, mahalli idareler, seçim ve siyasi partiler yasaları üzerinde merkezdeki siyasi partilerin bir noktada uzlaşı içinde olduğunu hatırlatıyor. TBMM'den bir an önce bunların çıkması gerektiğine hepsinin inandığı halde, başka konuların üzerine yoğunlaşmalarına tepki gösteriyor.

Eleştiri oklarını hükümete de yöneltiyor. İki hafta önce Başbakan'ın kardeşi, ANAP MKYK üyesi Turgut Yılmaz'ın sözlerine benzer eleştiriyi dün Miras da tekrarlıyor.

Bugüne kadar hiçbir hükümetin arkasında bu denli desteğin olmadığını söylüyor. Miras, sivil toplum örgütlerinden medyaya kadar uzanan büyük bir destek ile Anasol-D hükümetinin kurulduğunu anımsatıyor ve ekliyor:

‘‘Ancak, hükümette bir atalet var. Üzerlerine sanki ölü toprağı serilmiş gibi. Bunu bir an önce atıp, ataletten kurtulmaları lazım...’’

RAHATSIZLIK SİYASETİ

Hükümete dönük eleştirisi bununla da kalmıyor. Son günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri ile hükümet arasındaki gerilime de Miras dikkat çekerek şunları söylüyor:

‘‘Polisin, MİT'in, askerin üzerinden yapılan siyaset bizi rahatsız ediyor...’’

Ankara'da, ara rejim söylentilerinin ardından hükümet ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında tartışma yaşanırken, toplumun aktif kesiminin çoğunluğunu bünyesinde barındıran TOBB'dan gelen bu sözler önem kazanıyor.

X